Dom

Przytulna sypialnia - jak urządzić sypialnię?

Większość czasu w domu spędzamy w sypialni. Dlatego zarówno do projektu, jak i wyboru mebli do tego pomieszczenia należy podejść poważnie. Jak urządzić sypialnię, aby była przytulna?

Jak urządzić sypialnię – podstawowe zasady

Wszystko zaczyna się od planu. A jeśli projektujesz mieszkanie samodzielnie, bez pomocy projektantów, nigdy nie należy pomijać tego kroku. Głównym narzędziem planowania jest rysunek pomieszczenia w skali proporcjonalnej. Najłatwiej zrobić to ręcznie na papierze milimetrowym. Bardziej profesjonalnym podejściem jest użycie specjalnych programów. Jeśli nie wiesz jak urządzić sypialnię, weź pod uwagę następujące zasady:

  • Standardowa szerokość przejść wynosi 70 cm, jeśli pomieszczenie jest małe, dopuszczalne jest zmniejszenie ich do 50 cm.
  • Minimalna wielkość pokoju z podwójnym łóżkiem dla dwóch osób to 9 metrów kwadratowych.
  • Sypialnia to prywatna przestrzeń. Zrobienie z niego pokoju przejściowego to wyjątkowo niefortunna decyzja. Ogólnie rzecz biorąc, im dalej sypialnia jest od wejścia do mieszkania, tym lepiej.
  • Gdy nie wiesz jak urządzić sypialnie i gdzie ją umieścić, trzymaj się zasady, lokalizowania tego pomieszczenia z dala od kuchni i jadalni.
  • Najprostszym sposobem jest ułożenie mebli na zasadzie koła: wybierz jeden główny element, a resztę postaw wzdłuż ścian.

Nowoczesna sypialnia - aranżacja mebli

Aranżacja mebli w sypialnie prawie zawsze zaczyna się lokalizacji łóżka. Umieszczone przy ścianie daje poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia. Jeśli z jakiegoś powodu nie da się ustawić łóżka tyłem do ściany, zwróć uwagę na modele z wysokim wezgłowiem.

Jeśli chodzi o lokalizację łóżka, to umieszczenie go naprzeciwko drzwi i luster spowoduje dyskomfort psychiczny. Chociaż oczywiście jest to subiektywne odczucie. Jeśli pokój jest prostokątny, optymalnym pomysłem jest ustawienie łóżka równoległe do okna.

Nowoczesna sypialnia to też zainstalowane systemy do przechowywania rzeczy. Jeśli potrzebujesz dużo miejsca do przechowywania, musisz wykorzystać każdy centymetr w pokoju. Nowoczesna sypialnia to często łóżko wbudowane w szafę z materacem 1600 cm x 2000 cm, co pozwala na zwiększenie pojemności. Szafki biegną wzdłuż dwóch ścian.

W przypadku paneli elewacyjnych użyj jednolitych opcji kolorystycznych z ukrytymi uchwytami lub systemem otwierania push-to-open.

Aranżacja sypialni z szafą i miejscem do pracy

Aranżacja sypialni z szafą i miejscem do pracy

Możesz ustawić łóżko przy ścianie, a naprzeciwko ustawić przestronną szafę ze wbudowanym telewizorem. Ta aranżacja sypialni z szafą jest o tyle ciekawa, że maksymalizuje wykorzystanie powierzchni pomieszczenia. Na lewo od stołu, można umieścić półkę. Obrazy w sypialni można układać w dowolnej kolejności i często zmieniać kompozycję, przy czym nie jest wymagane mocowanie obrazów do ściany.

Aranżacja sypialni z szafą i miejscem do pracy wymaga stworzenia podziału na strefy. Można to zrobić za pomocą stojaka lub regału.

Aranżacje sypialni z garderobą – wygodne i modne rozwiązanie

Sypialnia to przestrzeń prywatna, więc wskazane jest, aby ubrania, buty znajdowały się tutaj, a nie w salonie. Garderoba eliminuje konieczność zakupu dodatkowych mebli. Zamiast nieporęcznych komód i szaf - w sypialni będzie wydzielone przytulne miejsce na rzeczy.

Aranżacje sypialni z garderobą wymaga uwzględnienia następujących punktów:

  • Konieczna jest prawidłowa ocena układu pomieszczenia w celu określenia projektu i wielkości garderoby.
  • Lepiej wcześniej przemyśleć projekt pokoju i sprawdzić, czy są wolne gniazda do podłączenia opraw oświetleniowych.
  • Na etapie tworzenia projektu ważne jest, aby sypialnia nie wyglądała na zbyt ciasną i niewygodną.
  • Pomyśl nie tylko o projekcie i zawartości pokoju, ale także o elementach dekoracyjnych. Nie zapomnij o lustrach. Idealnie, jeśli w garderobie znajduje się pełnowymiarowe lustro.

Aranżacje sypialni z garderobą wymagają, aby garderoba powinna być w tym samym stylu co sypialnia. Dozwolone jest łączenie elementów z kilku kierunków. Jednak w pogoni za oryginalnością łatwo przekroczyć granicę złego smaku.

Modnym rozwiązaniem jest styl loftu - zakłada minimalistyczny wystrój i prosty projekt przestrzeni funkcjonalnej. Chromowane metalowe regały, drewniane półki mocowane do ścian świetnie nadają się do umeblowania garderoby. Oświetlenie szynowe i lampy wiszące bez abażurów idealnie sprawdzają się jako źródła światła. Jako akcent projektanci zalecają stosowanie oryginalnych lamp wiszących lub kinkietów z jasnymi odcieniami. Podłogę w pokoju można ozdobić kolorowym dywanikiem z geometrycznym wzorem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz