Dom

Nowoczesne rustykalne mieszkanie w bloku - czy to możliwe?

Zapach świeżo upieczonego chleba, herbaty ziołowej i sernika. Nie, nie jesteśmy u babci na wsi, ale w całkowicie nowoczesnym mieszkaniu w rustykalnym stylu.

Styl rustykalny nowoczesny w mieszkaniach

Styl rustykalny to rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy są zmęczeni minimalistyczną urbanistyką i marzą o stworzeniu klimatu wsi we wnętrzu mieszkania lub domu. Kluczem jest tu oświetlenie. Styl rustykalny nowoczesny to duże panoramiczne okna, jasne meble i ogień w kominku - wszystko czego potrzeba do harmonii

Nie ma znaczenia, czy posiadasz dom, dwupiętrowe mieszkanie, czy zwykłe jednopokojowe mieszkanie w nowym budynku - jeśli chcesz, każdy obszar można ozdobić meblami z litego drewna i gadżetami w stylu rustykalnym. Ważna jest jeszcze jedna rzecz - ten styl, jak każdy inny, ma swoje własne cechy. Aby harmonijnie łączyć meble, oświetlenie, tekstylia, warto poznać jego różne kierunki. Styl rustykalny nowoczesny to:

  • Maksymalne wykorzystanie naturalnych materiałów w dekoracji i meblach.
  • Mocne, solidne meble o prostych kształtach, często z elementami rzeźbionymi i kutymi.
  • Naturalne tkaniny: lniane i jutowe serwetki, haftowane ręczniki.
  • Zazwyczaj ściany są tynkowane, malowane lub lakierowane.
  • Wiele uwagi poświęca się wystrojowi: lustra z rzeźbionymi ramami, półki do przechowywania przypraw, koszyczki i tace wykonane z winorośli.

Wnętrza w stylu rustykalnym – jakie powinny być?

Materiały syntetyczne w wystroju wnętrz domu w stylu rustykalnym zwykle nie są używane. Wnętrza w stylu rustykalnym rozwijały się na tle zwyczajów i tradycji lokalnych. Dlatego wnętrza w stylu rustykalnym są inne na Podkarpaciu, a inne na północy Polski. W tradycyjnej wiejskiej chacie główne miejsce w domu zajmuje piec, w nowoczesnej interpretacji- kominek.

Wnętrza w stylu rustykalnym to rzadkie meble cenione ze względu na wzornictwo: duże skrzynie z zamkami, rzeźbione szafy na naczynia i ubrania, zegary w stylowych ramach. Mnóstwo naturalnego światła i odsłonięte belki stropowe dodają witalności temu rustykalnemu wnętrzu. Nowoczesne, rustykalne wzornictwo to także praktyczność, która pozwala łatwo wysprzątać mieszkanie.

Właściwe oświetlenie zaczyna się od okien. Wskazane jest wybranie ram z drewna - materiał jest szlachetny i ciepły. Jeśli lubisz okna PCV, wybierz kolor: brązowy, piaskowy, "orzech" - w zależności od wykończenia wnętrza. Rzeźbione okiennice nadają charakterystyczny wygląd mieszkaniu. Rustykalny charakteryzuje się masywnymi meblami, kominkiem wyłożonym cegłą i dużą ilością drewna. Jeśli nie przewidziałeś dodatkowego oświetlenia, do wnętrza wybierz lampy podłogowe

Jadalnia i kominek są podzielone na strefy za pomocą poziomów oświetlenia. Praktyczność to główna zasada rustykalnego wnętrza, ale to nie znaczy, że trzeba rezygnować z ozdób. Duży pokój w stylu rustykalnym wymaga dobrego oświetlenia. Zainstaluj nastrojowe lampy podłogowe po jednej stronie kominka.

Styl rustykalny w bloku

Połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym – jak to wygląda w praktyce?

Rustykalny styl we wnętrzu to nie tylko belki stropowe, drewniane podłogi i proste meble. Jest to okazja do stworzenia przytulnego zakątka pośród hałaśliwego miejskiego zgiełku, gdzie współczesny komfort i przytulność wiejskiego domu zostaną harmonijnie połączone.

Połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym to marzenie koneserów wewnętrznego spokoju i otaczającego piękna przyrody. Oczywiście w mieszkaniu miejskim nie będzie możliwe całkowite odtworzenie atmosfery wiejskiego życia, ale może odzwierciedlać ten komfort.

Najważniejsze to unikać skrajności, mieszania stylów i jasno określić co jest dla ciebie najważniejsze. Połączenie stylu rustykalnego z nowoczesnym to rodzaj kolektywnego kierunku, w którym w ciekawy sposób łączą się elementy przeszłości i teraźniejszości. Styl opiera się na cechach etnicznych i tradycjach.

Styl rustykalny nowoczesny salon – zasady aranżacji

Czym cechuje się styl rustykalny? Nowoczesny salon powinien mieć

  • Szorstkie wykończenie z naturalnych materiałów - tynk dekoracyjny, drewno, kamień lub ich wysokiej jakości imitacje.
  • Proste, solidne i funkcjonalne meble z drewna bez krzywizn - mile widziany jedynie efekt w postaci przetarć i patyny.
  • Miękkie kolory, w których dominują jasne beże, mleczne, kremowe, piaskowe, oliwkowe, bladożółte, niebieskie odcienie to element wyróżniający styl rustykalny. Nowoczesny salon może mieć wystrój tematyczny: obrazy przedstawiające pejzaże i zwierzęta, porcelanowe figurki i naczynia, gliniane garnki, ceramiczne wazy, lustra w kutych ramach, świeczniki.
  • Naturalne tkaniny z ręcznie robionymi elementami: haftowane obrusy i serwetki, samodziałowe dywany, lekkie i przewiewne zasłony, zasłony z miękkimi draperiami, poduszki dekoracyjne, patchworkowe narzuty, pokrowce na meble.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz