Dom

Jak ozdobić dom na święta wielkanocne?

Święta wielkanocne należą do najważniejszych świąt chrześcijańskich. Data tych świąt jest ruchoma, zawsze jednak przypadają na wiosnę, są obchodzone po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Świąteczną atmosferę w domu wywołują nie tylko potrawy, ale także dekoracje i ozdoby. Ozdoby wielkanocne na stół możesz wykonać sama wykorzystując świeże lub sztuczne kwiaty. Jednym z symboli świąt wielkanocnych są pisanki – one także doskonale sprawdzają się jako ozdoby świąteczne.

Z czego wykonać ozdoby wielkanocne na stół?

Piękną ozdobą świątecznego stołu będzie stroik wielkanocny. Do wyboru masz mnóstwo gotowych kompozycji, ale taki stroik możesz wykonać także samodzielnie i to naprawdę za niewielkie pieniądze. Jako ozdoby wielkanocne na stół świetnie sprawdzają się koszyczki wypełnione mchem, baziami, żywymi kwiatami (świetnie sprawdzą się na przykład hiacynty), kwitnącymi gałązkami forsycji czy wiśni. Każdy stroik wielkanocny składa się także z ozdób. W tej roli doskonale sprawdzają się nie tylko wspomniane już pisanki, możesz wykorzystać także baranki i kurczaczki. Popularne ozdoby wielkanocne na stół to także zajączki. Tradycyjną ozdobą wielkanocnego stołu jest rzeżucha – dzisiaj możesz ją kupić w wielu sklepach, ale możesz też wysiać ją sama. Rzeżuchę wysiej w Niedzielę Palmową, zdąży wyrosnąć, jeśli namoczysz ją w sobotę. Do wysiania rzeżuchy nie potrzebujesz nawet ziemi, doskonale będzie rosła na wilgotnej wacie czy gazie. Możesz wysiać również owies. Nie masz pomysłu na ozdoby wielkanocne na stół? Umieścić na ładnym talerzu lub paterze kilka pisane, możesz do nich dodać wielkanocne figurki: baranka, zajączka albo kurczaczka. W sklepach znajdziesz szeroki wybór świec w wielkanocnych kształtach, wykorzystaj je do dekoracji stołu.

Ozdoby wielkanocne

Jak ozdobić okno na święta wielkanocne?

Na Wielkanoc możesz udekorować cały dom, a nie tylko stół. Możesz postawić na zasłony w jasnych odcieniach żółtego czy pastelowej zieleni, ale możesz też wybrać ozdoby wielkanocne na okno, które powiesisz na karniszu. Z łatwością udekorujesz okno między innymi wykonanymi z drewna pisankami, występują one w różnych wariantach, mogą być nie tylko pełne, ale także płaskie. Zarówno jedne, jak i drugie możesz zawiesić nie tylko na karniszu, ale także na gałązkach wstawionych do wazonu. Tak udekorowane gałązki możesz ustawić na stole, podłodze lub na parapecie. Jako ozdoby wielkanocne na okno doskonale sprawdzą się też wieńce. Od tych bożonarodzeniowych różnią się one przede wszystkim tym, że zamiast iglastych gałązek pojawia się w nich bukszpan albo wierzbowe gałązki. Wielkanocne wieńce zdobią oczywiście pisanki, sztuczne lub żywe kwiaty, zajączki albo kurczaczki. W sprzedaży znajdziesz dzisiaj pisanki w różnych wielkościach i wariantach, jako ozdoby wielkanocne na parapet świetnie sprawdzą się duże pisanki ceramiczne. Także wspomniana już rzeżucha może być ozdobą parapetu – wystarczy, że wysiejesz ją do ciekawej doniczki. W wielkanocnym czasie doskonale sprawdzają się dekoracje z żonkili, tulipanów, szafirków, hiacyntów i stokrotek. Możesz je wstawić do ładnego szklanego naczynia lub wiklinowego koszyczka – w tej wersji to idealne ozdoby wielkanocne na parapet. Dekorować możesz nie tylko wewnętrzny, ale także zewnętrzny parapet. Ustaw na nim skrzynki z bratkami czy stokrotkami, dodatkowo ozdób je wydmuszkami i wielkanocnymi figurkami.

Jak udekorować drzwi na Wielkanoc?

Świąteczny klimat może pojawić się w Twoim domu już od progu, wystarczy, że udekorujesz drzwi wejściowe. Jako wielkanocną wielkanocną dekorację możesz wykorzystać wieniec. Kupisz go w każdej kwiaciarni, ale możesz go wykonać także sama. Takie ozdoby wielkanocne na drzwi są niezwykle modne, a ich wykonanie nie wymaga wielkich umiejętności. Jako bazę wieńca możesz wykorzystać wierzbowe albo brzozowe gałązki, gotową wiklinową, słomianą albo styropianową obręcz. Bazę wieńca ozdób pisankami, sztucznymi kwiatami, figurkami zajączków albo kurczaczków. Możesz wykorzystać również kwitnące gałązki forsycji, bazie, kolorowe piórka i wstążki. Ozdoby wielkanocne na drzwi możesz wykonać razem z dziećmi. Doskonałym pomysłem na udekorowanie drzwi wejściowych na święta wielkanocne jest girlanda. Do jej wykonania potrzebujesz wstążki lub jutowego albo bawełnianego sznurka oraz pisanek i wielkanocnych figurek. Możesz wykorzystać dostępne w sklepach gotowe płaskie figurki ze sklejki, ale możesz też narysować je i wyciąć wspólnie z dziećmi z papieru. Ozdoby wielkanocne na drzwi sprawdzą się niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu jednorodzinnym, czy w mieszkaniu w bloku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz