Dom

Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Osobny pokój zabaw to marzenie każdego dziecka. Najczęściej miejsce do zabawy po prostu zajmuje część pomieszczenia. Ale jeśli pozwala na to miejsce w domu, dlaczego nie przeznaczyć osobnego pokoju na zabawę?

Gdzie zlokalizować pokój zabaw dla dzieci?

Pokój zabaw dla dzieci można zaaranżować w jednym z salonów, na werandzie lub poddaszu, na balkonie lub pod schodami. Istotnymi cechami sali zabaw jest jej bezpieczeństwo, odpowiednie wyposażenie do organizowania gier, rozrywki, rozwijanie sprawności fizycznej i kreatywności.

Pokój zabaw dla dzieci to miejsce, w którym te uwolni swoją energię. Kup wysokiej jakości materiały i meble przyjazne dla środowiska, wszystkie elementy złączne muszą być bezpiecznie zamocowane, żarówki, gniazdka, przełączniki, muszą być zablokowane dla małych dzieci.

Przed zaaranżowaniem pokoju wykonaj prace przygotowawcze, aby stworzyć odpowiednią temperaturę, oświetlenie i wentylację. Nie zapominaj, że dzieci często lubią bawić się na podłodze, dlatego podłoga powinna być ciepła i miękka - pokryta dywanem, na którym będą leżały poduszki i podnóżki.

Pokój zabaw powinien wspierać hobby twojego dziecka. Jeśli lubi rysować, zorganizuj miejsce do rysowania, jeśli lubi gry sportowe, zainstaluj kącik sportowy lub drabinki. Wybierz zabawki i gry według wieku. Pamiętaj, aby uzupełnić pokój gier elementami edukacyjnymi - grami, książkami, plakatami, kartami itp.

Ważne jest zorganizowanie przechowywania tak, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co gdzie leży i nauczy się odkładać zabawki. Pokój gier to przede wszystkim radość, zabawa, rozrywka. Dlatego warto go ozdobić. Możesz umieścić rysunki na ścianach, wyposażyć jedną ze ścian w tablicę łupkową, dodać zdjęcia ulubionych postaci, oryginalne dekoracje.

Bawialnia dla dzieci – projekt i dekoracje

Bawialnia dla dzieci powinna być jasna, kolorowa i przyciągać wzrok. Istnieją możliwości tworzenia dekoracji z klasycznych opowiadań dla dzieci, obrazów ulubionych postaci z bajek, popularnych bajek, a także gier komputerowych. Właściwą decyzją może być stylistyczny projekt pokoju dla nowoczesnych kreskówek. Bawialnia dla dzieci powinna mieć zarówno pastelowe, jak i jasne kolory. Projekt pokoju gier powinien przewidywać podział pokoju na dwie części: aktywną strefę zabaw i strefę rekreacyjną.

Przede wszystkim projekt musi spełniać wszystkie wymagania wygody dla dzieci, być kreatywny i wielofunkcyjny. Podział lokalu na sekcje, z których każda pełni określone funkcje, nazywa się potocznie strefowaniem. Opracowanie planu prawidłowego zagospodarowania przestrzennego pokoju gier to poważne zadanie. W końcu normalny rozwój dzieci zależy bezpośrednio od komfortu i funkcjonalności obszaru zabaw dla dzieci. Wchodząc do pokoju zabaw, dziecko poczuje, że ten pokój jest zaprojektowany specjalnie dla niego. W pokoju gier zwyczajowo rozróżnia się kilka głównych stref:

  • Aktywna plac zabaw, na którym dzieci mogą biegać lub skakać, co pomoże pozbyć się nadmiaru energii.
  • Miejsce na gry planszowe. Łatwo je przygotować za pomocą stołu i kilku krzeseł.
  • Obszar do rysowania. Dla tych dzieci, które uwielbiają rysować, możesz zainstalować tablicę z kredkami lub sztalugę.
  • Strefa sportu. W tej części możesz umieścić kilka podstawowych symulatorów, drabinki lub sprzęt sportowy.
  • Strefa odpoczynku. W nim dzieci mogą odpocząć po zabawach na świeżym powietrzu lub np. przejrzeć ciekawą książkę.

Pokój zabaw dla dziecka

Kącik zabaw - dekoracje i bezpieczeństwo

Kącik zabaw należy udekorować, wybierając bezpieczne materiały, które nie szkodzą zdrowiu i życiu dzieci. Dopiero po upewnieniu się, że nie mają one negatywnego wpływu, możesz ich użyć.

W aranżacji wnętrz jednym z głównych czynników jest projekt sufitu. Wygląd całego pomieszczenia będzie zależał od wyglądu sufitu i materiałów użytych do jego dekoracji. Obecnie na rynku dostępne są różne materiały do wykończenia sufitu, ale nie wszystkie opcje są odpowiednio całkowicie bezpieczne dla dziecka, wiele z nich nie nadaje się do pokoju zabaw. Wybierając wykończenie do pokoju zabaw, należy wziąć pod uwagę następujące wymagania dotyczące materiałów: bezpieczeństwo, praktyczność, odporność na zużycie. Materiały, które mają być użyte do wykończenia sufitu w pokoju zabaw dla dzieci, muszą być oznaczone jako „przyjazne środowisku i hipoalergiczne”.

Wielu producentów ma specjalną linię produktów zaprojektowanych specjalnie dla dzieci. Najlepszą opcją byłoby użycie właśnie takich materiałów. Materiał powinien być łatwy do oczyszczenia z brudu i być odporny na gromadzenie się kurzu. Przede wszystkim sufit, jeśli chodzi o kącik zabaw, powinien być atrakcyjny i wyjątkowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz