Dom

Pokój dziecięcy uniwersalny dla dziewczynki i chłopca – czym się charakteryzuje?

Chłopiec czy dziewczynka – to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie przyszli rodzice. Jedni, mimo wielkiego podniecenia, uporczywie czekają na narodziny dziecka, inni chcą jak najszybciej dowiedzieć się o płci dziecka. Jednak zarówno jedni, jak i drudzy stają często przed koniecznością urządzenia pokoju dla dwójki dzieci, odrębnej płci.

Uniwersalny pokój dziecięcy – uniwersalny kolor

Przyjęło się, że pokój dziewczynki powinien być różowy, a pokój chłopca niebieski. Urządzając uniwersalny pokój dziecięcy, warto zrezygnować z obu kolorów i wybrać coś bardziej neutralnego. Doskonałym wyborem będzie na przykład piękna słoneczna żółć lub jasna soczysta zieleń. Oba kolory są bardzo przyjazne i wprowadzają do wnętrza przyjemną, wesołą atmosferę. Ponadto kolor żółty idealnie nadaje się do pomieszczeń z niewielką ilością naturalnego światła – należy pamiętać, że kolor żółty świetnie nadaje się do ocieplenia i wizualnego rozjaśnienia pomieszczenia. Zielony z kolei będą działać uspokajająco na maluszka – uspokaja i poprawia samopoczucie. Inne kolory, które z powodzeniem można wykorzystać, jeśli chodzi o uniwersalny pokój dziecięcy to np. rozbielony fiolet, delikatna mięta oraz cała gama szarości.

Jeśli marzysz o uroczej tapecie do pokoju dziecka, unikaj serc, tęczy i kolorowych samochodów. Zamiast tego wybierz całkowicie neutralny wzór, taki jak kolorowe kropki, paski lub gwiazdki. Miłośnicy nieoczywistych odmian ścian mogą pójść jeszcze dalej i wybrać tapetę z motywem latających balonów, malowniczych domków czy uroczych chmur. Zapewniamy, że zarówno chłopiec, jak i dziewczynka będą czuli się świetnie w tak oryginalnym otoczeniu.

Pokój dziecięcy – jakie meble wybrać?

Jakie meble nadają się zarówno do pokoju chłopca, jak i pokoju dziewczynki? Odpowiedź jest prosta: białe i klasyczne. Pamiętaj, że pokój dziecięcy powinien być przytulny i romantyczny, więc zrezygnuj z surowych, minimalistycznych form. Wystrój w stylu high-tech czy loft to zdecydowanie nie ta bajka. Dlatego wybierz meble drewniane o delikatnych, lekko zaokrąglonych kształtach.

Wyposażenie może subtelnie nawiązywać do trendów angielskich, francuskich, a nawet retro. Dużym plusem tak jasnego klasycznego wnętrza jest to, że po poznaniu płci dziecka można bawić się kolorami akcesoriów. Na oknie może pojawić się piękna zasłona w odcieniu pudrowego różu lub białawego błękitu, a na podłodze dywan ozdobiony motywem kwiatowym lub pełen kolorowych krętych autostrad.

Nowoczesnym wyborem jest pokój dziecięcy w stylu skandynawskim. Ten trend jest nie tylko modny i przyjemny dla oka, ale także modny i wypełniony „zdrowymi” naturalnymi materiałami, które są idealne dla najmłodszych. Len, bawełna, wełna, drewno, rattan.

Poza tym styl skandynawski może być pod względem kolorystycznym zupełnie casualowy – wystarczy wybrać elementy bieli i czerni oraz szarości. Oczywiście znając płeć dziecka, możesz dodać kilka kolorowych kontrastów do wystroju, jak poduszki, tiulowe pompony czy grafiki ścienne.

Pokój dziecięcy

Eklektyczny pokój dla dziecka

Oprócz stylu skandynawskiego warto przyjrzeć się bliżej eklektycznym wariacjom. Przypomnijmy, że w pokojach urządzonych w stylu eklektycznym należy łączyć różne materiały, wzory i epoki. Nie ma tu miejsca na frazesy i nudę. Oczywiście łączenie nowego i starego to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na stworzenie eklektycznej kompozycji. Możesz więc zdecydować się na nowoczesne białe łóżko, awangardowy fotel z lat 50. i stolik nocny w stylu Art Deco. Taki pokój dla dziecka powinien być w odcieniach białym, miętowym czy brązowym. Pokój dla dziecka można też udekorować kolorami żółtym czy niebieskim. Dzięki kolorowej gamie i intrygującym wzorom stworzysz oryginalny i piękny pokój.

Pokój dziecka to także zabawki

Istnieje wiele wspaniałych zabawek, z których będą korzystać zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Pokój dziecka możesz wyposażyć w designerskie drewniane klocki, miękkie pluszaki, piłki, grzechotki, książki czy interaktywne akcesoria – to wszystko ucieszy każde dziecko, niezależnie od płci. Oczywiście warto tu też zadbać o neutralne tonacje i casualowy design.

Choć nie lubimy stereotypów, istnieje kilka modeli w świecie organizacji przestrzennej. Klasycznym przykładem jest wybór koloru pokoju dziecięcego ze względu na płeć. Jednak badania pokazują, że coraz więcej rodziców, nawet tych, którzy znają płeć swojego dziecka, wybiera neutralne lub wielobarwne schematy. Dzięki temu otrzymują ciekawe, nieoczywiste przestrzenie, odpowiadające ich wizji. Planuj więc swobodnie i nie daj się ograniczać – kieruj się własnym poczuciem estetyki, jeśli chodzi o pokój dziecka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz