Zielone wnętrze – jak postawić na zieleń w swoim domu?
Jak wiadomo, rośliny domowe wnoszą piękno i komfort do środowiska domowego, oczyszczają powietrze, przynosząc korzyści dla ludzkiego zdrowia. Jak ułożyć kwiaty w pomieszczeniach (i jakie) tak, aby przynosiły same korzyści?
Aranżacja roślin w domu względem pomieszczeń
Aranżacja roślin w domu powinna być prowadzona z uwzględnieniem lokalizacji. Jednym z najbardziej naturalnych miejsc do uprawy świeżych ziół na stół jest oczywiście kuchnia. Możesz tam posadzić aromatyczne zioła, takie jak estragon, ulubiona bazylia i orzeźwiająca mięta.
Kuchnia to miejsce ekstremalne dla roślin, dlatego trzeba umiejętnie układać w niej kwiaty. Wiele roślin doniczkowych nie toleruje temperatur i zapachów, które można znaleźć w kuchniach naszych domów. Aranżacja roślin w domu w kuchni powinna brać pod uwagę:
- Kaktus.
- Difenbachia.
- Orchidea.
- Zamiokulkas (tzw. „Eurodrzewo”);
Nawet biorąc pod uwagę dużą wytrzymałość tych kwiatów, nie należy umieszczać ich w pobliżu kuchenek elektrycznych, gazowych, palników. Niech lepiej ozdobią parapet lub lodówkę.
W sypialni nie powinno być wiele kwiatów, nie powinny wydzielać silnych aromatów i bezpośrednio otaczać łóżko. Najlepsze rośliny domowe do sypialni to:
- Dracaena - oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji.
- Aloes - szczególnie aktywnie wzbogaca powietrze w tlen.
- Kamelia.
- Spathiphyllum - pomaga zasnąć.
Wiele roślin umiera w sypialni, jeśli znajdują się z dala od źródła światła słonecznego.
Aranżacja zieleni w domu – pozostałe pokoje
Cała rodzina i goście zwykle gromadzą się w salonie, więc rośliny w tym pomieszczeniu powinny przyczyniać się do komfortu i oczyszczania powietrza. Figowiec, palma, hibiskus idealnie wpasują się w duży salon. A w małym - eschinanthus, kamieniołom, hoya. Aranżacja zieleni w domu jest możliwa też w pokoju dziecięcym.
Bardzo starannie musisz wybrać rośliny do pokoju dziecka. Nie należy w nim umieszczać silnie pachnących kwiatów, które mogą powodować bóle głowy, alergie i bezsenność. Takie rośliny to pelargonia, niektóre chryzantemy. W pokoju dziecięcym najlepiej umieścić oczyszczające powietrze kwiaty:
- Kalanchoe.
- Mirt.
- Aloes.
- Figowiec.
- Cytrus.
Maluszek może być otoczony dowolnymi roślinami, które będzie badał wzrokiem, ale już dziecko zaczyna sięgać po nie rękoma, a nawet je smakować. Dlatego doniczki należy ustawiać w bezpiecznej odległości od dziecka na stabilnych powierzchniach bez obrusów czy wiszących serwetek. W szczytowym momencie dziecięcej ciekawości lepiej siać nasiona bezpiecznych roślin.
Jeśli twoje wnętrze i wielkość salonu pozwalają na zaaranżowanie wszelkiego rodzaju roślin domowych, powinieneś wybrać obszerne, spektakularne (palmy, fikusy, draceny ). Nadają się zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Tylko w bardziej nowoczesnej wersji trzeba je ustawić na monotonnym tle i w oryginalnych pojemnikach ze stali nierdzewnej. Jeśli nie masz bardzo przestronnego salonu, a chciałbyś go w jakikolwiek sposób powiększyć wizualnie, możesz wybrać wiszący bluszcz, brzozę domową lub inne rodzaje pnączy. Idealnie wpasują się we wnętrze i będą pięknie zwisać z doniczek.
Rośliny do domu – popularne gatunki
Istnieją uniwersalne gatunki roślin, które doskonale sprawdzają się w domu. Takie rośliny do domu to na przykład pstrokata odmrośliny do domuiana popularnej monstery. Ta rzadka odmiana jest trudna do znalezienia i bardzo droga. Jeśli masz szczęście ją dostać, to posadź ją w salonie. Umieść ją w ciepłym miejscu, w pośrednim nasłonecznieniu i wodzie. Ficus lira także nadaję się do salonu. Figowiec będzie grubszy, jeśli go pokroisz, a łodyga stanie się silniejsza, jeśli okresowo potrząsasz rośliną. Fikusy uwielbiają jasne, pośrednie światło, a liście będą zdrowe i lśniące po potarciu.
Inne , to Filodendron „Różowa księżniczka”. Nie można oderwać wzroku od pstrokatego filodendronu z różowymi liśćmi. Będzie idealnym uzupełnieniem jasnych tropikalnych kolorów. Jest to roślina, która potrzebuje kraty lub innego wsparcia.
Mniej wymagające kwiaty w domu
Calathea lancetowata to kwiaty w domu nazywane „kwiatem grzechotnika”, wygląda stylowo i przypomina roślinę z dźungli. Podłużne liście są ubarwione zielono-fioletowymi wzorami. Roślina pochodzi z brazylijskich tropików i preferuje ciepły, wilgotny klimat. Umieść ją w pośrednim świetle, średnim lub jasnym.
Kwiaty w domu nadające się do kuchni to także Alocasia amazonica. Znana jako „ucho słonia amazońskiego”, Alokazja uwielbia półcień – idealna roślina do ciemnych zakamarków kuchni. Regularne podlewanie, pozwala utrzymać stały poziom wilgoci. W przypadku tej rośliny podobnie jak w przypadku większości roślin tropikalnych, w wodzie z kranu jest zbyt dużo minerałów: z ich powodu na liściach pojawiają się plamy, a końcówki brązowieją. W miarę możliwości używaj wody filtrowanej lub deszczowej!
Komentarze (0)