Dom

Pomysł na dom – czym się kierować przy wyborze projektu domu?

Szukasz inspiracji, jeśli chodzi o budowę domu? Musisz przede wszystkim zdecydować się na materiał, z jakiego będzie on zbudowany.

Dom z drewna - zalety

Domy drewniane zyskują coraz większą popularność. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dom z drewna ma wiele zalet:

  • Stabilność: Prefabrykowany dom z drewna ma wyjątkową wydajność i właściwości statyczne.
  • Trwałość: Drewniany dom zapewnia bezpieczne środowisko do życia.
  • Bezpieczeństwo: Dom drewniany zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo antysejsmiczne niż dom tradycyjny.
  • Konstrukcja prefabrykowana spełnia standardy tradycyjnego systemu budowlanego.
  • System suchej zabudowy: W przeciwieństwie do tradycyjnego systemu zabudowy, nie ma czasu schnięcia, więc do drewnianego domu można wprowadzić się wcześniej.

Dom z prefabrykatów drewnianych żyje, oddycha, pachnie. Surowe panele z naturalnego drewna regulują wilgotność powietrza w otoczeniu, a także mogą pochłaniać do 90 procent obciążenia powodowanego przez zanieczyszczenia atmosferyczne. Pojedynczy sufit z litego drewna o powierzchni 12 m2 może zredukować dym 25 papierosów w 3 godziny.

Dlaczego warto zdecydować się na dom z bali?

Bez względu na to, jak wspaniałe są nowoczesne materiały do budowy domów, to drewno pozostaje pierwszym wyborem, jeśli chodzi o budowę domu. Szczególnie popularnym typem jest dom z bali. Drewno jest w stanie wydzielać pożyteczne i przyjemne zapachy, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto mikroklimat drewnianego domu jest w stanie stworzyć doskonały nastrój.

Drewno to materiał o wysokim stopniu higroskopijności. Bale mogą wchłaniać wilgoć, a gdy pomieszczenie jest suche, to je oddawać. Dzięki temu w domu powstaje przyjemna atmosfera, co ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Dom z bali charakteryzuję się dużą wytrzymałością. Budynki są odporne na ekstremalne temperatury, wpływy środowiska. Ponadto przy odpowiedniej konstrukcji fundamentów domy nie będą narażone na ruch gleby. Domy z bali mogą być użytkowane przez około 50-70 lat bez zmiany ich pierwotnych cech jakościowych.

Wygląd domu z bali nie wymaga żadnego wykończenia elewacji. Naturalność kłody to najlepsza opcja do dekoracji domu.

Dom z prefabrykatów

Czym jest dom z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane w fabryce i montowane na miejscu, stają się centrum nowoczesnej architektury prywatnej. Często są jedynym wyjściem dla zbyt przetłoczonych obszarów, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów gotowego budynku.

Dom z prefabrykatów jest bardzo popularny w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej, we Włoszech, a nawet we Francji. Wynika to z faktu, że dom z prefabrykatów ma swoje liczne zalety:

  • Na początek należy rozumieć, że domy prefabrykowane są zbiorową koncepcją dla pewnego rodzaju domów, które pod innymi względami mogą poważnie się od siebie różnić.
  • O ekologiczności domów prefabrykowanych decyduje materiał konstrukcyjny.
  • O dostępności domów prefabrykowanych decydują różne kryteria, a w krajach UE takie usługi kosztują znacznie więcej niż np. w Ameryce Łacińskiej. Wszystko zależy od dostępności surowców oraz średniej płacy pracownika i architekta.
  • Domy prefabrykowane mogą być również modułowe, czyli składać się z oddzielnych części, których konfigurację można dość łatwo zmienić przed zakupem. To pozwala wybrać projekt od razu dla kilku domów, które różnią się wielkością i układem. Zaletą tego podejścia jest to, że masz tu dostępnych wiele opcji układu przy niższych kosztach.

Domy prefabrykowane mogą być w pełni wyposażone we wszystkie systemy komunikacji, w tym kanalizację i instalację elektryczną. Niektóre firmy świadczą również usługi w zakresie projektowania wnętrz – tworzenia projektu, zakupu mebli, ich montażu i aranżacji na miejscu. W tym przypadku otrzymujesz gotowy dom prefabrykowany, który jest całkowicie gotowy do zamieszkania pod każdym względem.

Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze domów prefabrykowanych jest sposób ich budowy. Często można je przetransportować na miejsce samochodem z dźwigiem i montować na różnego rodzaju fundamentach, w tym na palach, co pozwala na zastosowanie ich w miejscach, gdzie inna konstrukcja jest całkowicie niemożliwa.

Z czego składa się dom modułowy?

Domy modułowe są podobne do domów szkieletowych, ale ich zaletą jest to, że nie wymagają żadnych prac budowlanych.

Czas od zamówienia domu i jego całkowitego złożenia może zająć tylko 2 miesiące. Nie ma potrzeby budowania fundamentów. Ponadto dom modułowy nie wymaga wielu zezwoleń. A jeśli to konieczne, nadal możesz zarejestrować dom jako nieruchomość. Szybkość budowy domów modułowych jest znacznie wyższa niż budowa jakichkolwiek innych typów domów. Montaż, instalacja na miejscu zajmuje tylko kilka dni. Warunki pogodowe również nie mają znaczenia dla procesu budowlanego.

Dom modułowy może przetrwać około 50 lat. Konstrukcja pomimo swojej lekkości jest wystarczająco niezawodna, aby wytrzymać różne warunki pogodowe, w tym deszcze i silne podmuchy wiatru.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz