Dom

Meble dla dziecka do pokoju dziecięcego – co trzeba wiedzieć przed zakupem?

Wybór mebli może na pierwszy rzut oka wydawać się czystą przyjemnością: po prostu patrzysz, podziwiasz i kupujesz to, co lubisz. Jednak wtedy okazuje się, że wszystko jest znacznie bardziej skomplikowane, zwłaszcza gdy trzeba wybrać meble dziecięce. Jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania takich cech mebli jak wygląd, funkcjonalność, jakość, ale w pokoju dziecka ważne jest również maksymalne bezpieczeństwo.

Meble dziecięce - wielkość pokoju i wiek dziecka

Z tego powodu istotną kwestią jest przyjazność dla środowiska materiałów, brak ostrych narożników, szklanych wstawek i innych elementów, które mogą zranić dziecko. Dodatkowo nie możemy zapominać o zgodności wymiarów mebla z wielkością pokoju.

Dziecko będzie czuć się niekomfortowo w pokoju, który będzie przeładowany. Oznacza to, że twoim zadaniem jest znaleźć środek, aby meble dziecięce spełniały wszystkie niezbędne funkcje, a jednocześnie w pomieszczeniu została zachowana wystarczająca ilość miejsca. Dlatego przed udaniem się do sklepu zmierz wszystko, zastanów się nad układem obiektów.

Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest wiek dziecka. Tak więc dla niemowlaka przyda się łóżeczko, przewijak i kompaktowa szafka na zabawki, a starszemu pełne łóżeczko, miejsce do pracy i dodatkowe schowki. Najtrudniejsze jest stworzenie pokoju dla dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym – tutaj można puścić wodze fantazji, wybierać niestandardowe meble dziecięce:

  • Skrzynie na zabawki i książki.
  • Żagle z zasłon.
  • Postacie z twoich ulubionych bajek.

Gdy tylko dziecko pójdzie do szkoły, konieczne jest ponowne wyposażenie pokoju dziecinnego: będzie potrzebował wygodnego biurka do pisania i pracy przy komputerze, wielu półek, szafek nocnych i szafek do umieszczania zabawek.

Meble dziecka - wymagania bezpieczeństwa

Z pokojem nastolatka wszystko jest prostsze: powinien spełniać życzenia właściciela i przypominać raczej zwykły pokój dla dorosłych. Oznacza to, że powinien mieć łóżko, biurko komputerowe, szafę, półki, a wszystko to powinno być lekko rozcieńczone elementami dekoracyjnymi.

Z kolei dziecko spędza dużo czasu w swoim pokoju, dlatego istnieją specjalne wymagania dotyczące znajdujących się w nim przedmiotów. Należy pamiętać, że dzieci są mobilne, w młodszym wieku interesują się wszystkim, co je otacza. Dlatego musisz ostrożnie podejść do wyboru materiałów do pokoju dziecinnego. A głównym kryterium w tym przypadku powinna być hipoalergiczność. Musisz mieć gwarancję, że meble dziecka zostały wyprodukowane przy użyciu materiałów przyjaznych dla środowiska, bez niebezpiecznych zanieczyszczeń i farb.

Oczywiście należy natychmiast odrzucić meble dla dziecka o ostrych narożnikach. Dziecko w każdej chwili może zranić się, odkrywając świat lub po prostu aktywnie się bawiąc. Materiały łamliwe, takie jak szkło, są nie mniej niebezpieczne. Ogólnie rzecz biorąc, meble dziecka powinny być mocne i stabilne.

Meble dla dziecka

Jaki kolor powinny mieć meble dla dzieci?

Rozwój dziecka zależny jest od wielu czynników, w tym od wpływu otaczających go kolorów. Paleta oddziałuje na podświadomość, ponieważ to właśnie w tym pokoju maluch spędza znaczną część czasu. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki mebli dziecięcych i całego pomieszczenia. Warto tutaj również pamiętać o wieku dziecka, gdyż zalecenia dotyczące dzieci w wieku przedszkolnym są zupełnie nieodpowiednie dla młodzieży.

Psychologowie dziecięcy doradzają, aby wybierając kolor na meble dla dzieci, dopasować go do temperamentu dziecka. Dzięki temu stworzysz harmonijne wnętrze, w którym mały właściciel pokoju będzie czuł się komfortowo. Na przykład melancholicy lepiej czują się w otoczeniu brązowych, szarych, żółtych odcieni. Neutralne tło należy urozmaicić jasnymi akcentami kolorystycznymi. Na przykład możesz wybrać meble dla dzieci o spokojnych, jasnych kolorach i dodać do nich niezwykłe dodatki i tekstylia.

Meble dla dziecka - ergonomia mebli

Wybierając meble dla dziecka, ważne jest, aby stolik był dopasowany do wzrostu dziecka – jego wysokość powinna znajdować się na poziomie łokci. Lepiej wybrać stół o tradycyjnym prostokątnym kształcie i uzupełnić go wygodnym krzesłem biurowym. Dzięki temu dziecko wykształci dobrą postawę, a ponadto będzie lubić siedzieć w swoim miejscu pracy.

Jeśli chodzi o meble dla dziecka do spania, to dobrze jest wybrać materac ortopedyczny z hipoalergicznym wypełniaczem, który należy uzupełnić zdejmowanym pokrowcem. Nieważne czy kupujesz łóżko, czy składany fotel, ten mebel powinien optymalnie dopasować się rozmiarem do dziecka - tylko wtedy będzie mogło wygodnie odpoczywać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz