Dom

Jak urządzić pokój młodzieżowy dla nastolatka?

W okresie dojrzewania wyobrażenie twojego dziecka o tym, jak powinien wyglądać jego pokój, zmienia się dramatycznie.

Pokój dla nastolatka – jak powinien wyglądać?

Zmieniają się zarówno preferencje estetyczne, jak i potrzeby funkcjonalne nastolatka. Jak więc wyposażyć pokój dla nastolatka, aby był wygodny, „modny” i możliwy do strawienia dla rodziców. Plac zabaw staje się niepotrzebny, a potrzeba więcej miejsca do przechowywania ubrań i książek. Obszar roboczy nastolatka zwykle obejmuje biurko i krzesło komputerowe, szafę, półki. Często miejsce na książki zajmuje większość pomieszczenia. Łóżko w pokoju nastolatka lepiej zastąpić sofą. Aby móc pomieścić większą liczbę osób, wskazane jest nabycie specjalnych twardych poduszek, na których można usiąść bezpośrednio na podłodze. Sofa może pełnić również inną ważną funkcję. Najczęściej posiada specjalne pudła na bieliznę i ubrania, w których twoje dziecko może przechowywać część swoich rzeczy. Taka wszechstronność wszystkich elementów wyposażenia wnętrz pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Aby zapewnić komfortowe warunki w pokoju, potrzebujesz wielu różnych mebli. Ale co, jeśli pokój dla nastolatka jest wyjątkowo mały? Obecnie istnieje wiele małych sof lub łóżek z krzesłami. W małej szafie zmieścisz całą garderobę nastolatka i kilka książek. A podręczniki i zeszyty, powinny być umieszczone na półkach nad biurkiem. Wybierając sofę dla nastolatka, musisz kierować się nie tylko jego i swoim gustem, ale też powierzchnią, jaką ma pokój dla nastolatka.

Pokój młodzieżowy – podstawowe zasady aranżacji

Aranżując pokój młodzieżowy wysłuchaj życzeń właściciela pokoju. Jeśli projekt pokoju dla dziecka jest zwykle kształtowany wyłącznie przez rodziców, to pokój nastolatka jest jego własną przestrzenią prawie ukształtowanej osobowości, która chce być dorosła i wyrażać swoje zdanie. Przede wszystkim zainstaluj pojemną szafę z odpowiednim wnętrzem: szufladami, drążkami, półkami. Zwłaszcza jeśli chcesz nauczyć nastolatka przechowywania ubrań i nie chcesz widzieć T-shirtów i dżinsów porozrzucanych po całym pokoju. Jest to bardzo wygodne, gdy wewnętrzne elementy szafki są łatwe do przekształcenia – możesz zmieniać wysokość półek i drążków, dostosowując się do zmieniającego się wzrostu dziecka, a także zwiększyć ich ilość. Nastolatki często spędzają dużo czasu przed komputerem lub przy konsoli do gier. Walka z tym nie ma sensu, dlatego lepiej tak zaaranżować pokój młodzieżowy, aby była to wygodna przestrzeń do gier wideo. Jeśli nastolatek woli grać na konsoli, bardzo ważne jest, aby zastanowić się, gdzie i na jakiej wysokości zostanie umieszczony telewizor. Odległość do ekranu powinna być obliczona proporcjonalnie do przekątnej urządzenia.

Pokój dla nastolatka

Mały pokój młodzieżowy – jak wszystko pomieścić?

Miejsce do nauki powinno być nie tylko wygodne, ale także funkcjonalne, zwłaszcza kiedy jest to mały pokój młodzieżowy. Gdzie najlepiej umieścić pulpit? Tam, gdzie nic nie odwróci uwagi nastolatka od zajęć: z dala od telewizora i innych urządzeń. Idealnym rozwiązaniem jest ustawienie stołu przed oknem. Każde sztuczne oświetlenie jest dodatkowym obciążeniem dla oczu. Dlatego bardzo dobrze, jeśli istnieje możliwość umieszczenia miejsca pracy pod oknem lub obok niego. Podręczniki, zeszyty, kątomierze, długopisy, ołówki i dziesiątki przyborów szkolnych – to wszystko potrzebuje osobnego miejsca. Im prostszy i bardziej kompaktowy jest system przechowywania rzeczy szkolnych, tym łatwiej utrzymać w nim porządek. Warto zwrócić uwagę na półki do pokoju dziecinnego, gdzie część półek może mieć otwartą konstrukcję, a część jest zaprojektowana z frontami lub w formie szuflad. W przyszłości, jeśli zniknie potrzeba używania szuflad, można je łatwo usunąć, dodając w ten sposób zwykłe otwarte półki na książki. Mały pokój młodzieżowy to masa przeróżnych gadżetów, które wymagają mnóstwa ładowarek, a co za tym idzie przewodów. Dlatego pomyśl wcześniej o odpowiedniej lokalizacji gniazdek. Mogą być umieszczone na dwóch poziomach. Niższy - 20-30 cm od podłogi. Górny znajduje się bezpośrednio za ekranem telewizora. Oba poziomy powinny być połączone kanałem kablowym wbudowanym w ścianę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz