Dom

Jak stworzyć dom bezpieczny dla dziecka?

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice stają przed wyzwaniami, wśród których najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. W ciągu kilku miesięcy po urodzeniu, dziecko nie będzie już leżało w łóżku, zacznie badać otaczający go świat. Jak dać dziecku swobodę działania i jednocześnie uchronić je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami?

Bezpieczeństwo dzieci w domu – jak je zapewnić?

Każdy nowoczesny dom jest pełen potencjalnych zagrożeń: od ostrych narożników po chemię gospodarczą w jasnych opakowaniach. Bardzo trudno jest wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą zaszkodzić dziecku. Na przykład, aby zorientować się, jakie przedmioty będą potencjalnie niebezpieczne, eksperci zalecają chodzenie po domu na czworakach i identyfikowanie wszystkich błyszczących, jasnych rzeczy, przedmiotów, które dziecko może podnieść lub przenieść, a także wszystkich otwieranych drzwi i szafy przesuwne.

Bezpieczeństwo dzieci w domu zależy od tego, jak zabezpieczone są przewody (lepiej układać je pod cokołem lub w specjalnej puszce izolacyjnej), gniazdka (należy dokupić specjalne wtyczki), urządzenia elektryczne (przewody od sprzętu nie powinny znajdować się w obszarze dostępu).

Bezpieczeństwo dla dzieci w domu to także odpowiednie meble. Jeśli na drzwiach szafek i szuflad znajdują się zamki – trzeba je zamknąć. Klucze trzeba oczywiście wyciągnąć z dziurek od klucza. Jeśli to niemożliwe, pomogą specjalne blokery, które można kupić w niektórych sklepach dziecięcych.

Dom bezpieczny dla dziecka – o czym pamiętać?

Szczególnie niebezpieczne są ostre narożniki stołów i szafek. Specjalne nakładki pomogą uchronić dziecko przed urazami. Jeśli w domu znajdują się drzwi z dużymi przeszkleniami, rozsądnie byłoby przykleić je specjalną folią, która utrzyma fragmenty razem i zapobiegnie zranieniu dziecka. Aranżując dom bezpieczny dla dziecka, pamiętaj o oknach. Dzieci lubią wyglądać na zewnątrz, a nawet jeśli mieszkasz w domu, parapety nadal pozostają obszarem wysokiego ryzyka. Moskitiera nie stanowi zabezpieczenia dla dzieci. Racjonalnym rozwiązaniem byłoby zainstalowanie specjalnych kratek, odpornych na uderzenia okien z podwójnymi szybami. Nigdy nie zostawiaj dziecka w pokoju, w którym okno jest otwarte. W sprzedaży dostępne są specjalne blokady, które nie pozwalają dziecku otworzyć okna, a także alarm, który działa, gdy okno jest otwarte

Dom bezpieczny dla dziecka to też zabezpieczenie leków i chemii. Jasne opakowanie przyciąga uwagę dzieci. Nie można ich trzymać na widoku, a szafki zawierające kosmetyki dla rodziców, chemię gospodarczą i leki należy zamykać na klucz. Nawiasem mówiąc, zboża, mąka, cukier są również uważane za produkty niebezpieczne – tak jak wszystko, co może dostać się do dróg oddechowych i spowodować uduszenie. Takie produkty lepiej też stawiać wyżej. Nawet jeśli masz w domu zainstalowaną nowoczesną płytę indukcyjną i piekarnik elektryczny, nie oznacza to, że nie stanowią one zagrożenia dla dziecka. Za ich pomocą trudniej jest podpalić mieszkanie niż za pomocą kuchenki gazowej, ale łatwo można się poparzyć. Jeśli więc w rodzinie są małe dzieci, lepiej wybrać modele pieców ze specjalnym systemem ochrony dzieci. To samo dotyczy zmywarek i pralek.

Chłopcy bijący się poduszkami

Bezpieczne dziecko w domu – jak zabezpieczyć swój dom?

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie, pozwoli zrealizować projekt „bezpieczne dziecko w domu”:

  • Jeśli w mieszkaniu jest kilka pokoi, dostęp do jednego z nich dla dziecka powinien być zamknięty. To tutaj będą przechowywane wszystkie potencjalnie niebezpieczne rzeczy, a także dokumenty, pieniądze oraz wszelkie przedmioty, których bezpieczeństwu może zagrażać samo dziecko.
  • Wtyczki umieszczane są na ostrych narożnikach, a gniazda wtykowe, na drzwiach zatrzaski lub amortyzatory, na oknach specjalne blokady.
  • Przewody są chowane w pudełku lub za pomocą specjalnych łączników.
  • Bezpieczne dziecko w domu to jak najmniej małych przedmiotów.

Bezpieczny dom – jak go zorganizować?

Przede wszystkim bezpieczny dom to schody, które muszą być zamknięte bramkami bezpieczeństwa. Z obrusów, ścieżek do serwowania i serwetek pod naczyniami trzeba będzie chwilowo zrezygnować. Elektroniczna niania wideo pomoże kontrolować bardzo małe dziecko, jeśli musi być pozostawione samemu. Bezpieczny dom to także mata łazienkowa, która musi mieć antypoślizgowy, gumowy podkład

Z czasem dziecko wejdzie w wiek, w którym będzie można z nim porozmawiać o zasadach bezpiecznego zachowania w domu i na ulicy. Póki tak się jednak nie stanie, jako rodzic jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo malucha.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz