Dom

Funkcjonalny pokój dla niemowlaka – jak go urządzić?

Pokój dla małego dziecka był jak najbardziej komfortowy i przytulny. Ważne jest też bezpieczeństwo dziecka.

Zalecenia ogólne, jeśli chodzi o pokój dla niemowlaka

Kolory do dekoracji pokoju powinny być jasne, pastelowe. Jednocześnie dzieci uwielbiają detale, które przyciągają uwagę, dlatego warto podkreślić wnętrze kolorowym dywanem, oryginalną lampą czy jasnymi poduszkami.

Wybierając tapetę, oprócz kolorów, należy zwrócić uwagę na wzór. Małe dzieci pokochają postacie z kreskówek na ścianach, samochody, statki, samoloty. Fototapetę można przykleić do jednej ze ścian. Pokój dla niemowlaka powinien być bezpieczny. Stwórz ciepłą oraz miękką podłogę. Możesz położyć dywan z wizerunkiem ulubionego bohatera lub łąki kwiatowej.

Zasłony powinny być lekkie z naturalnych tkanin. Pożądane jest, aby nie były zbyt masywne i nie zbierały kurzu. Całe pomieszczenie, jeśli chodzi o pokój dla niemowlaka, powinno być podzielone na strefy: sen i odpoczynek, zabawa.

Pokoik dla niemowlaka to miejsce bezpieczne

Narodziny dziecka to także garść nowych zmartwień, nieznanych wcześniej: opieka nad dziećmi, leczenie, ubrania, zabawki - wszystko to sprawia, że życie rodziców podlega zmianie. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, do której należy podejść mądrze. To aranżacja pokoju dziecięcego.

Pokój dziecięcy stanie się miejscem, w którym dziecko będzie otoczone miłością, wygodą i pięknem. Już w pierwszym miesiącu życia maluch zaczyna zwracać uwagę na otoczenie, a zadaniem dorosłych jest zapewnienie mu wygodnego, bezpiecznego i estetycznego miejsca do spania i komunikacji z rodzicami.

Jeśli to możliwe pokoik dla niemowlaka najlepiej umieścić blisko rodziców. W ten sposób w nocy zawsze możesz usłyszeć swoje dziecko. Upewnij się, że w pobliżu pokoju nie ma źródeł hałasu z telewizora, głośnej muzyki, hałasu z okna, hałaśliwych sąsiadów itp. Dobrze jest zlokalizować pokoik dla niemowlaka w pomieszczeniu, którego okna skierowane są na wschód.

Pokój dla noworodka

Pokój noworodka - wyposażenie

Najważniejszą rzeczą, jeśli chodzi o pokój noworodka, jest łóżeczko. Niemowlęta śpią przez dwie trzecie doby. Łóżko musi być dobrej jakości. Oznacza to: brak okiennic i zasłon (powinno być maksymalny dostęp do świeżego powietrza), brak materiałowej tapicerki na ścianach łóżeczka (zasłania to maluszkowi widok, nie widzi nic poza sufitem). Łóżko powinno znajdować się w cichym miejscu z minimalną ilością światła, ale nie w całkowitej ciemności.

Reszta mebli nie powinna być duża, tylko te najpotrzebniejsze dla zdrowego wzrostu i rozwoju dziecka. Pokój noworodka powinien zawierać kojec, szafki na zabawki itp. Powinny być tam też meble dla rodziców (w szczególności dla mam), ponieważ troskliwy rodzic spędza dużo czasu z dzieckiem w swoim pokoju.

Meble, jak wszystko inne w pokoju, powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które nie wywołują alergii. Materac dla noworodka powinien mieć działanie ortopedyczne. Zabronione jest stosowanie miękkiej powłoki do pierwszego roku życia, ponieważ w tym okresie układ mięśniowo-szkieletowy dziecka zostaje wzmocniony. Materac powinien być twardy lub umiarkowanie twardy. Materac nie powinien przekraczać parametrów łóżeczka ani być mniejszy, aby nie zwisał, nie skręcał się ani nie deformował.

Wypełnienie powinno być przyjazne dla środowiska. Jako takie stosuje się: włókno kokosowe, wióry drzewne, wodorosty, słomę, włosie końskie, filc i lateks. Kupując materac wykonany z dobrego materiału, chronisz swoje dziecko przed alergicznymi wysypkami i innymi niepożądanymi, a czasem niebezpiecznymi reakcjami. Nie zapomnij o jakości pokrowca na materac i nakładki na materac. Do pokrycia najlepiej wybrać tkaninę żakardową lub bawełnianą. Pokrowiec na materac musi posiadać certyfikat jakości.

Pokój dla noworodka – o czym jeszcze należy pamiętać?

Przewijak jest niezbędny nie tylko do przewijania dziecka, ale także do innych zabiegów. Główną zaletą przewijaka, w przeciwieństwie do innych stołów, jest to, że rodzice nie muszą się ciągle pochylać podczas przewijania, zmiany pieluszek i prania. Pokój dla noworodka może być wyposażony w modele, które mogą posiadać szuflady lub półki do przechowywania pieluszek, kremów, chusteczek nawilżanych, termometrów i ubrań. Dzięki temu masz wszystko pod ręką i nie zostawiasz dziecka bez opieki.

Oprócz mebli pokój dla niemowlaka potrzebuje również odpowiedniej dekoracji, która zamieni go w przytulne i wyjątkowe pomieszczenie. Wesoły dywan, kolorowa tapeta, urocze zasłony, rolety pomogą zaciemnić pomieszczenie podczas snu w ciągu dnia lub latem, gdy świeci słońce.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz