Dom

Elegancki styl wnętrza boho - inspiracje. Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Styl boho nie jest tak popularny, jak na przykład loft czy skandynawski, ale wciąż jest jednym z najczęściej spotykanych wśród nowoczesnych wnętrz. Jest jasny, oryginalny, wyluzowany, nie ma w nim ścisłych kanonów i zasad. Co więcej, boho we wnętrzu lepiej niż jakikolwiek inny styl odzwierciedla gust właściciela mieszkania.

Skąd wziął się elegancki styl boho?

Historia stylu boho sięga XV wieku, kiedy to Francuzi zaczęli nazywać wędrujących Romów Czechami (bohemién). Romowie, którzy w jaskrawych strojach i z mnóstwem rzeczy z różnych krajów i regionów wędrowali z jednego kraju Europy do drugiego, stworzyli niezwykły eklektyczny i niepodobny do niczego inny styl.

Już w XVIII wieku po rewolucji francuskiej pojęcie „bohemy” przyjęto za podstawę określenia stylu życia - artystów, pisarzy i muzyków, którzy jednocześnie pozostawali w biedzie. Wielu rozpoczęło specyficzny tryb życia, żyjąc tanio i nosząc zużyte, niemodne ubrania. W ten sposób narodziła się nowa kontrkultura. Niepodobna do niczego innego, jasna, eklektyczna, swobodna, pozwalająca zharmonizować przestrzeń dla siebie i pokazać innym swój osobisty światopogląd.

Elegancki styl boho raczej nie przypadnie do gustu konserwatystom i perfekcjonistom, którzy lubią poukładaną przestrzeń, ale jeśli jesteś osobą kreatywną, lubisz eksperymenty, jasne detale we wnętrzu i rękodzieło – elegancki styl boho jest dla ciebie.

W stylu boho do dekoracji pomieszczeń i mebli wykorzystuje się zarówno naturalne, jak i sztuczne materiały. Często używa się drewna, kolor ścian jest przeważnie jasny, ale możliwe są również jasne inkluzje, na przykład można zrobić jedną ścianę o nietypowym kolorze i użyć jasnych płytek. Elementy metalowe i plastikowe, linoleum na podłodze czy rolety w oknach są nie na miejscu w tym stylu.

Meble we wnętrzu mogą być jasne, wielokolorowe. W takich wnętrzach nie ma ciemnych i ponurych detali, nie ma rygoru i określonych kryteriów. Najważniejsze, aby było wygodnie. W niektórych wnętrzach w stylu boho można nawet zobaczyć hamaki. Obowiązkowym atrybutem w takich wnętrzach są meble tapicerowane - sofa, otomana, łóżko, fotele.

Małe mieszkanie w stylu boho - tekstylia i dekoracje

Główną rolę w tym stylu odgrywają dekoracje i tekstylia. Powierzchnie można wypełnić różnymi drobnymi detalami, pamiątkami z różnych krajów, obrazami, figurkami, maskami, lustrami w masywnych ramach, niezwykłymi lampami i innymi ciekawymi bibelotami. Większość tekstylnych elementów wnętrza pokryta jest ornamentami etnicznymi lub oryginalnymi wzorami w stylu azulejos, lub ornamentami marokańskimi. Małe mieszkanie w stylu boho to jasne dywany, zasłony, koce, futra i patchworkowe narzuty.

Małe mieszkanie w stylu boho charakteryzuje się jasnymi nasyconymi kolorami: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, odcieniami niebieskiego i zielonego. Możesz także łączyć kolory, jak chcesz.

W oświetleniu wnętrz preferowane jest miękkie, dyskretne światło. Idealnie, jeśli mieszkanie ma duże okna – nie zasłaniaj ich, aby do pomieszczenia wpadało więcej światła. Wybierając światło sztuczne, korzystaj z orientalnych lamp z papieru ryżowego lub abażurów z tkaniny.

Małe mieszkanie w stylu boho

Jak urządzić pokój w stylu boho, aby był wygodny i funkcjonalny?

Jaskrawe kolory, etniczne wzory, roślinne dżungle we wnętrzach, koronki, naturalne faktury, mnóstwo elementów dekoracyjnych, mieszanka stylów. Dla jednych taki dom będzie wydawał się ucieleśnieniem chaosu, dla innych przestrzenią, w której mogą się realizować.

To jak urządzić pokój w stylu boho zależy od twojej fantazji. Trzeba mieć nie tylko ciepłe serce, ale i zimną głowę. W końcu nawet tak pozornie chaotyczny kierunek rządzi się swoimi prawami i specjalną logiką.

Jasne tkaniny i etniczne wzory, kontrastujące kolory i bogactwo żywych roślin – wnętrze w stylu boho ukazuje ekstrawagancki charakter jego twórcy. Jeśli nie wiesz jak urządzić pokój w stylu bobo, to pamiętaj, że ważną cechą wnętrza boho jest tworzenie przytulności z „niczego”: dywany, narzuty, gobeliny pokrywające gołe ściany, rękodzieło z różnych krajów, antyczne lub po prostu stare. Odpowiednie są oryginalne meble.

Dodatki w stylu boho – o czym musisz pamiętać?

Najpopularniejsze dodatki w stylu boho to naturalne tekstury i rośliny domowe. Projektanci twierdzą, że dom w stylu boho powinien wyglądać jak dżungla. W takiej przestrzeni wspaniale prezentują się różnego rodzaju winorośle domowe. Jeśli miejsca jest wystarczająco dużo, dobrze będą wyglądać również mini drzewka. Doniczki mogą być nie tylko funkcjonalne, ale stać się również elementem dekoracyjnym.

Wybierając dodatki w stylu boho, weź pod uwagę, że style ten jest blisko natury. Kocha surowe naturalne faktury – drewno, cegłę, niewykończone ściany, drewniane belki, wiklinowe krzesła, stoły i krzesła.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz