Dom

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku – jak urządzić taką kuchnię?

Aranżacja małej kuchni, zwłaszcza w bloku mieszkalnym, może nastręczać nieco trudności. Jednak przy odpowiednim podejściu i projekcie, stanie się ona funkcjonalna i estetyczna.

Aranżacja małej kuchni – zacznij od podstaw

Kluczowymi elementami, bez których żadna kuchnia nie może się obejść, są płyta grzewcza z piekarnikiem, zlewozmywak i lodówka. Przede wszystkim należy zaplanować miejsce do krojenia żywności - powierzchnię roboczą, która jest wygodniejsza do umieszczenia między kuchenką a zlewem. Miejsca do przechowywania w prawie każdej kompaktowej kuchni musi mieć dwa poziomy: dolny i górny.

Na szafkach górnej kondygnacji trzeba będzie umieścić więcej rzeczy, ponieważ w dolnej kondygnacji znajdzie się miejsce na piekarnik, zmywarkę, a w szafce pod zlewem kosz na śmieci i półka na domowe środki chemiczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na stół jadalny. Aranżacja małej kuchni wymaga, aby miejsce do spożywania posiłków było jak najwygodniejsze. Zwłaszcza jeśli nie masz jadalni w salonie.

W przypadku małych i wąskich kuchni odpowiednia jest aranżacja liniowa. W takim przypadku wszystkie moduły meblowe wraz z płytą grzejną (a pod nią piekarnikiem) i zlewem będą ustawione wzdłuż jednej ściany. Aranżacja małej kuchni, gdy długość ściany wynosi około 3 m, pozwala ustawić wzdłuż niej wszystkie szafki i cały sprzęt, w tym lodówkę. W przypadku kuchni kompaktowych najbardziej odpowiedni jest układ w kształcie litery L, który jest bardziej zgodny z zasadą trójkąta roboczego (zlew, kuchenka i lodówka powinny tworzyć wierzchołki trójkąta równobocznego). Taka kompozycja pozwala na uzyskanie wygodnej powierzchni roboczej i pozostawia miejsce na aranżację jadalni.

Wąska kuchnia – podstawy aranżacji

Jeśli w twoim domu jest wąska kuchnia, to zastosuj następujące elementy aranżacji:

 • Zawieś drzwi tak, aby otwierały się na zewnątrz. Zapewni to więcej wolnej przestrzeni w kuchni.
 • Zamontuj drzwi przesuwne (drzwi przedziałowe), co zaoszczędzi więcej miejsca. Jeśli drzwi powinny znajdować się w kuchni, możesz ustawić fałszywą ścianę z płyt gipsowo-kartonowych, za którą będzie się przesuwać.
 • Wąska kuchnia to składane drzwi ekranowe, które nie zajmują w ogóle miejsca i można je zamontować w dowolnym przejściu.
 • Przechowuj instrumenty i urządzenia na stojakach, aby zaoszczędzić przestrzeń użytkową.
 • Wynieś z kuchni wszystkie inne urządzenia niż kuchenne. Na przykład nie jest konieczne posiadanie pralki i zamrażarki w kuchni.
 • Zainstaluj urządzenia w szafkach ściennych (piekarnik, mikrofalówka).

Kuchnia w bloku

Kuchnia w bloku – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli w twojej kuchni jest mało miejsca na gotowanie to:

 • Wyposaż stół kuchenny w wysuwany blat.
 • Kuchnia w bloku nie musi być wyposażona w stacjonarny stół.
 • Zamień go na wysuwany wózek z laminowanym blatem, który może służyć jako dodatkowa powierzchnia robocza. Jeśli w tym wózku znajdują się przesuwane kosze druciane, można w nich przechowywać prawie tyle samo, co w konwencjonalnej szafce.
 • Zainstaluj mniejszy zlew i suszarkę.
 • Otwarte drzwi szafy są przeszkodą, zwłaszcza w narożnikach.
 • Zamontuj przesuwane drzwi na szafce kuchennej.
 • Całkowicie zdejmij drzwi i użyj szafki jako otwartych półek lub zrób zasłony z materiału dopasowanego kolorystycznie.

Jeśli kuchnia w bloku jest przechodnia, większość jej przestrzeni nie może być efektywnie wykorzystana. Aranżacja kuchni powinna być praktyczna – tak, aby wszystkie sprzęty AGD, meble i przybory były wygodne w użytkowaniu. Nawet jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić duże szafki, może nie wystarczyć go na garnki, sztućce i słoiki, pudełka i butelki z żywnością, ale i w tym przypadku istnieje rozwiązanie:

 • Zamontuj szafki ścienne do sufitu i trzymaj rzadko używane przedmioty na samej górze.
 • Staraj się zamontować oprawy podłogowe i ścienne oszczędzające miejsce. Na przykład: obrotowe półki w narożnikach, wysuwane kosze druciane, narożne półki na stół lub szafki, otwarte lub zamknięte półki i wieszaki mocowane do ściany między blatem a szafkami ściennymi.

Jak urządzić kuchnię – ciekawe rozwiązania

Zastanawiając się jak urządzić kuchnię, zwróć uwagę na wąskie piekarniki o szerokości zaledwie 45 cm, które pod względem funkcjonalności i parametrów technicznych często nie ustępują pełnowymiarowym modelom. Producenci wymyślili kombinowany piekarnik z funkcją mikrofali, a także kuchenkę mikrofalową z trybami konwekcyjnym i grillowym - to znowu oszczędza miejsce na kolejne mebel. Jeśli chodzi o to, jak urządzić kuchnię, to takie Multicookery mogą zastąpić kilka urządzeń.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz