Dom

Aranżacja małego salonu – Jak urządzić bardzo mały salon w bloku?

Wielu mieszkańców bloku jest skazanych na niewielki salon. Jeśli jednak zastosować zasady aranżacji pomieszczenia, to może się on zamienić w funkcjonalny i przyjemny pokój.

Jak stworzyć przytulny salon w bloku?

Zanim zaczniesz dokonywać napraw lub zmieniać meble w pokoju, musisz określić, jaką funkcję będzie pełnić salon. Tradycyjnie w salonie przyjmowani są goście i zbiera się cała rodzina. Zastanów się, jak często planujesz spotykać się ze znajomymi. Od tego zależy, ile mebli i innych akcesoriów potrzebujesz.

Przytulny salon w bloku powinien być funkcjonalny. Kieruj się zasadą, że to pomieszczenie jest przeznaczone do zamieszkania, a nie do przechowywania rzeczy. Salon powinien być przytulny i wygodny. W warunkach ograniczonej przestrzeni możliwości jej aranżacji są ograniczone. Ale możliwe jest, aby wnętrze małego salonu było oryginalne, niezwykłe i interesujące.

W takiej przestrzeni rozsądniej jest dawać pierwszeństwo jasnym wykończeniom i meblom. Aby pomieszczenie nie wyglądało nudno, zastosuj zasadę – jasne ściany i dekoracje. W takim przypadku jasna paleta będzie dobrze wyglądać jako tło, a elementy dekoracyjne będą stanowić akcenty. Mogą to być poduszki na sofę, podłogi, różne akcesoria, książki. Takie zestawienia są bardzo modne. Widać to na przykładzie stylu skandynawskiego. Przytulny salon w bloku powinien być jednak też przestronny. Zamiast zwykłych szafek używaj małych półek i stojaków.

Jak urozmaicić mały salon w bloku?

Mały salon w bloku warto udekorować lustrem. Umieść je przed oknem. Złapie światło i wypełni wolną przestrzeń. Pozbądź się tradycyjnego dywanu w obszarze sofy na rzecz lustra. Nawet jeśli zajmie tylko część ściany. W razie potrzeby zainstaluj otwartą półkę wzdłuż lustra. Pięknie będą na nim wyglądały kwiaty w doniczkach lub ciekawe elementy dekoracyjne.

Mały salon w bloku to przede wszystkim miejsce komunikacji. Postaraj się, aby było wygodnie. Ważne jest, aby fotele, pufy i sofę ustawić w taki sposób, aby rozmówcy siedzieli naprzeciwko siebie.

Mały salon w bloku potrzebuje okrągłego stolika kawowego. W zależności od stylu wybierz materiał. Pufy to świetna alternatywa dla nieporęcznych foteli. Nawiasem mówiąc, pufa jest w stanie zastąpić stolik kawowy, jeśli postawisz na nim okrągłą tacę. Do małego salonu postaraj się wybrać kompaktowe, przysadziste meble o prostych geometrycznych kształtach. Na takim obszarze wystarczy dwuosobowa sofa.

Mały salon w bloku

Jak urządzić salon aby wydawał się większy?

Miejsca przy oknie w małych salonach, najczęściej pozostają niezajęte. Aby zaoszczędzić miejsce i ułatwić komunikację, najlepiej umieścić w tym obszarze narożnik. Pozostaw niewielką odległość między sofą a oknem (około 30 cm). Wnętrze okaże się wygodniejsze i zaoszczędzisz miejsce.

Jeśli chodzi o to, jak urządzić salon, to wybieraj lekkie zasłony i lekki tiul. Rolety rzymskie to świetna alternatywa dla tradycyjnych zasłon. Nawiasem mówiąc, jeśli zastanawiasz się jak urządzić salon, to nowoczesne wnętrza pozwalają stworzyć aranżację w pomieszczeniu bez zasłon. Jeśli nie planujesz stawiać sofy przy oknie, zamiast stołu komputerowego użyj parapetu lub kładąc tam ciepły koc, stwórz zaimprowizowane miejsce na relaks.

Salon w bloku i meble

Meble w małym pomieszczeniu nie powinny zajmować dużo miejsca. Salon w bloku nie pozwala zresztą w tym zakresie na nadmierną fantazję. Wybierz wydłużone meble, lekkie przezroczyste materiały, błyszczące powierzchnie. Oczywiście najlepiej, jeśli przedmioty będą pełnić wiele funkcji – stół ze wbudowanymi półkami i sofa ze schowkiem oszczędzą ci wysiłku.

Pomyśl o wielu źródłach światła – lampy podłogowe nie powinny zajmować zbyt dużo cennej powierzchni podłogi, a żyrandole sufitowe najczęściej wypełniają niewielką przestrzeń jasnym światłem, które ma swoje mankamenty. Najlepszą opcją są kinkiety i małe lampki stołowe.

Jednym z najważniejszych elementów pokoju jest oczywiście sofa. Stylowe i bardzo wygodne kanapy są obecnie najmodniejsze – niestety na małej powierzchni mogą być dysfunkcjonalne. Duży rozmiar takiego mebla może przeciążyć wnętrze i sprawić, że mały salon w bloku będzie jeszcze mniejszy.

Kanapa jest dobrą alternatywą, ale tylko w przypadku pojedynczego mebla. Jeśli jest wielu członków rodziny lub często mamy gości, narożnik sprawdzi się lepiej niż dwie sofy.

Wybierając inne meble, poszukajmy takiego, który doda lekkości pomieszczeniu. Innymi słowy, odpadają ciężkie masywne komody i ławki, a przydadzą się lekkie meble na cienkich nóżkach. W tym przypadku znacznie lepiej sprawdzą się lekkie, wolnostojące meble, które umiejętnie wkomponują się we wnętrze.

Warto pamiętać, że nowoczesny salon różni się nie tylko stylem, ale również funkcjonalnością. Decydując się na pufę, musisz mieć taką, która pozwoli ci przechować dodatkowy kocyk lub poduszki. Dzięki tak prostym rozwiązaniom uzyskujemy dużo miejsca, a pomieszczenie staje się mniej zagracone.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz