Dom

Aranżacja łazienki z prysznicem i pralką – jak urządzić łazienkę?

Umieszczenie w łazience wszystkich niezbędnych urządzeń i sprzętów może być skomplikowane. Podpowiemy wam jak właściwie zaaranżować małą łazienkę.

Aranżacja łazienki – od czego zacząć?

Musisz stworzyć ergonomiczną, estetyczną i funkcjonalną przestrzeń, aby w łazience czuć się komfortowo. Przed przystąpieniem do prac remontowych warto zaplanować aranżację i dobrać odpowiednie detale wnętrza. Należy je również odpowiednio ustawić, aby pomieszczenie było wygodne dla wszystkich członków rodziny. Lokalizacja łazienki w pomieszczeniu zawsze zależy od ich powiązania z bieżącą komunikacją. Dlatego planowanie instalacji odpowiednich urządzeń powinno odbywać się w niewielkiej odległości od tych obiektów. Należy również wziąć pod uwagę lokalizację wejścia w stosunku do wybranej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Pamiętaj też, że normy budowlane zalecają otwieranie drzwi na zewnątrz z dostępem do przedpokoju lub korytarza. Standardowa aranżacja łazienki 4 mkw. z połączoną łazienką może zawierać następujące elementy:

  • Toaleta.
  • Kabina prysznicowa (wanna);
  • Systemy magazynowe (półki, szafki).
  • Pralka.
  • Umywalka.

Wskazane jest zamontowanie wanny przy ścianie o długości co najmniej 1,7 m. W pobliżu można postawić muszlę klozetową z wiszącą umywalką. Wannę można zastąpić kabiną prysznicową, obok której można powiesić szafki do przechowywania. Aranżacja łazienki powinna mieć charakter pionowy, aby zaoszczędzić przestrzeń użytkową.

Mała łazienka z prysznicem – jak optycznie powiększyć pomieszczenie

Faktura i kolor wykończenia odpowiada za atrakcyjność i ogólny wygląd wnętrza. W tym pomieszczeniu jest zawsze ciepło i wilgotno, dlatego warto wybrać materiały wykończeniowe, które łatwo czyści się z brudu i będą miały dużą wytrzymałość. Muszą też pasować do wybranego stylu i designu.

Mała łazienka z prysznicem powinna być zaaranżowana w stonowanych jasnych barwach, unikając nadmiernej jasności kolorów i ostrych kontrastów. To optycznie powiększy pomieszczenie, tworząc w nim więcej wolnej przestrzeni. Wybrany projekt łazienki musi spełniać ergonomiczne cechy, które pozwolą zmieścić wszystko, czego potrzebujesz na 4 mkw. W małej łazience warto zamontować odpowiednią hydraulikę. W działach sprzedaży jest wiele modeli mini. Pod względem właściwości wizualnych są identyczne jak zwykłe, ale w rzeczywistości znacznie oszczędzają miejsce.

Mała łazienka z prysznicem to idealne miejsce na montaż WC naściennych. Produkowane są w różnych konfiguracjach, pasują do każdego kierunku stylistycznego, są też kompaktowe. Takie toalety są łatwe w utrzymaniu czystości, co jest dużym plusem.

Jeśli w pomieszczeniu z połączoną łazienką zainstalowano toaletę, a odpowiednia komunikacja nie pozwala na zainstalowanie przestronnej wanny, można ją zastąpić nowoczesną kabiną prysznicową. Produkowane są w odmianach otwartych i zamkniętych. Ważną rolę w łazience odgrywa sufit, który może optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Istnieją następujące rodzaje sufitów napinanych:

  • Matowy.
  • Satyna.
  • Lśniący.

Opcje matowe nie charakteryzują się nadmiernym połyskiem, dzięki czemu można je łatwo dopasować do każdego projektu łazienki. Satynowy sufit jest obdarzony szlachetnym jedwabistym połyskiem, przechodząc w stopniu odbicia do połysku. W małych łazienkach pożądane jest rozciąganie błyszczących tkanin o wysokim współczynniku odbicia.

Mała łazienka z pralką

Mała łazienka z pralką - kolory

Powierzchnia łazienki 4 mkw. pozwala na wprowadzenie do projektu dowolnych kolorów, ale nadal najlepszym rozwiązaniem będą jasne odcienie - sprawią, że pomieszczenie będzie lżejsze. Z jasnych odcieni możesz tworzyć akcenty, urozmaicając wnętrze. Mała łazienka z pralką może być pomalowana na biało, beżowo i we wszystkich odcieniach szarości. To kolory uniwersalne, gdyż idealnie pasują do różnych rozwiązań stylistycznych, dobrze komponują się z każdą kolorystyką, a co najważniejsze przyczyniają się do wizualnej ekspansji przestrzeni.

Jednocześnie mała łazienka z pralką może być utrzymana w kolorach ciemnych, ale wtedy zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

Jak urządzić łazienkę zgodnie z zasadami ergonomii?

Jeśli chodzi o to jak urządzić łazienkę, to oprócz zwykłej umywalki i wanny trzeba zmieścić w niej przynajmniej pralkę. Szczyt sztuki projektowania polega na możliwości zainstalowania jak największej liczby przedmiotów na ograniczonym obszarze bez naruszania harmonii.

Jeśli chodzi o to, jak urządzić łazienkę, która jest na planie kwadratu, to wannę można postawić w dowolnym miejscu. W pomieszczeniach prostokątnych, aby umieścić instalację wodno-kanalizacyjną i meble, lepiej zlokalizować ją pod mniejszą ścianą. Dla lubiących brać prysznic warto rozważyć opcję z kabiną prysznicową, jest praktyczna i zajmuje mniej miejsca.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz