Wyprawka dla dziecka – co powinna zawierać?

Wyprawka dla dziecka to nie tylko body i buciki dla malucha. To wszystko, czego może potrzebować matka i nowy członek rodziny w pierwszych dniach swojego życia.

Czym jest wyprawka dla noworodka?

Nie masz pewności, jakie ubranka dla noworodka są niezbędne do skompletowania wyprawki? Nawet nie wiesz co to wyprawka? Nie panikuj. Pozwól nam być twoim przewodnikiem.

Wyprawka dla noworodka lub komplet wyprawek to podstawowa garderoba noworodka – ubranka i akcesoria niemowlęce, od bucików po śliniaczki, których twoje dziecko będzie potrzebowało przez pierwsze kilka miesięcy. Współczesne wyprawki czasami zawierają pieluchy, butelki, smoczki i inne artykuły dla noworodków. Potraktuj to jako pakiet startowy dla dziecka. Podstawowa wyprawka dla noworodka zawiera niezbędne rzeczy od stóp do głów, niezbędne zaraz po wyjściu ze szpitala.

Wyprawka do szpitala – co zawiera?

Wyprawka do szpitala zawiera wszystkie podstawowe produkty dla niemowląt, w tym ubrania, piżamy, otulacze, ciepły sweter, skarpetki/buciki, czapeczki, rękawiczki do drapania, ściereczki i wiele innych.

Komfort dziecka jest na pierwszym miejscu. Wybierz miękki, oddychający materiał, który będzie przylegał do wrażliwej skóry dziecka (bawełna organiczna jest zawsze dobrym rozwiązaniem), upewnij się, że ruch dziecka nie jest niczym ograniczony i unikaj metek, które mogą powodować podrażnienia. Oczywiście unikaj wszystkiego, co może stwarzać ryzyko zadławienia. Czyli takich rzeczy jak guziki, sznurki, haczyki lub zdejmowane ozdoby, takie jak kokardy i kwiaty.

Wiemy, że dzieci należy przebierać wielokrotnie w ciągu dnia, więc będziesz potrzebować ubrań, które można łatwo zakładać i zdejmować oraz łatwo zapinać. Upewnij się również, że tkanina wytrzyma wielokrotne prania i suszenie. Wyprawka do szpitala powinna być utrzymana w określonym stylu. To zabieg niezwykle przydatny. Pozwala natychmiast odróżnić rzeczy twojego dziecka od innych.

Wyprawka dla niemowlaka

Wyprawka dla niemowlaka – ile par ubrań potrzebuje noworodek?

Dziecko w pierwszych dniach życia należy przebierać kilkukrotnie w ciągu dnia. Jednocześnie w warunkach szpitalnych, pranie ubrań jest uciążliwe. Dlatego wyprawka dla niemowlaka powinna zawierać następujące rzeczy:

 • 1 strój domowy w tym skarpetki i czapka.
 • 4 koszule.
 • 4 komplety koszula- body.
 • 4–8 skarpetek/bucików.
 • 2–4 rękawice do drapania.
 • 2-3 ręczniki z kapturem.
 • 2 otulacze.
 • 4–8 piżam dziecięcych.
 • 2 śpiworki dziecięce.
 • 2–4 koce odbiorcze.
 • 1-3 czapki typu Beanie.
 • 1–3 czapki (czapki przeciwsłoneczne, czapki z dzianiny z zakryciem uszu dla niemowląt urodzonych zimą)
 • 10-15 ściereczek do odbijania.
 • 4–8 śliniaków.
 • 1 kombinezon z polaru (dla dzieci urodzonych zimą).

Taka wyprawka dla niemowlaka powinna wystarczyć ci na kilka do kilkunastu dni pobytu w szpitalu.

Z czego powinna być skompletowana wyprawka dla dziecka?

Jakkolwiek kuszące może być włożenie do wyprawki, wszystkiego co tylko przyjdzie ci do głowy, to staraj się kupować tylko podstawową ilość ubrań przed narodzinami dziecka. Czemu? Ponieważ po pierwsze bardzo szybko otrzymasz wiele ubrań w prezencie od rodziny i znajomych, a do czasu narodzin dziecka nie będziesz mieć jasnego pojęcia, jaki rozmiar ubranka musisz kupić. Większość dzieci, z wyjątkiem wcześniaków, zmieści się w ubraniach zaprojektowanych na wieku 0-3 miesięcy, ale bardzo szybko mogą potrzebować większego rozmiaru. Dlatego wyprawka dla dziecka powinna zawierać tylko niezbędną ilość ubranek.

Ubrania powinny być wykonane ze 100% bawełny, najlepiej organicznej, są idealne dla delikatnej skóry noworodka. Wybierz neutralne kolory, które można prać razem. Niektóre marki sprzedają specjalne zestawy ubrań dla noworodków, zawierające od 5 do 10 pasujących elementów, co może być dobrym punktem wyjścia do kompletowania wyprawki. Wypierz wszystkie ubranka, zanim dziecko je założy, aby uniknąć podrażnienia skóry i pamiętaj, aby używać tylko specjalnych proszków lub płynów do prania.

Najważniejsze co powinna mieć wyprawka dla dziecka to piżamy. To najwygodniejszy i najbardziej praktyczny sposób ubierania noworodka. Poszukaj zapięć na zatrzaski, aby ułatwić zmianę pieluch, oraz rękawów, które można zagiąć, aby ograniczyć drapanie. Wybierz te ze stopami, aby nie martwić się o niepotrzebne skarpetki. Drugim elementem must have są body. Niemowlęta nie potrafią regulować własnej temperatury, dlatego warto ubierać je warstwowo. Body są lepsze niż kamizelki, ponieważ się nie podwijają. Upewnij się jedynie, że wybierasz te z kopertowym dekoltem, który można poszerzyć i ściągnąć w dół ciała, a nie przez głowę. Może to być bardzo przydatne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz