Jakie są terminy ferii zimowych w 2025?

O ile kilkanaście lat temu, ferie zimowe były organizowane w jednym terminie dla uczniów w całej Polsce, to dziś poszczególne województwa wyjeżdżają na zimowy wypoczynek etapami.

Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe – odpowiadamy!

Przede wszystkim należy określić, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe. Tradycyjny czas na wypoczynek zimowy to okres od końca stycznia do połowy lutego. Wcześnie ferie zaczynały się tuż po świętach bożego narodzenia i nowym roku. Ferie tradycyjnie kończyły się na początku lutego. Jednak taki system miał wiele wad. Przede wszystkim trudno było zorganizować wypoczynek dla tak dużej ilości dzieci. Nie chodzi tu jedynie o wyjazdy na ferie – w góry, na mazury czy nad morze. Problemem było zorganizowanie zimy w mieście w lokalnych placówkach edukacji czy kultury. Trzeba bowiem pamiętać, że szkoły oraz przedszkola mają ustawowy obowiązek organizacji czasu dla dzieci, które z rozmaitych powodów nie mogą zostać w domu pod opieką rodziców, lub nie udają się na zorganizowany wypoczynek. Zatem uznano, że korzystniej będzie, żeby to, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe, zależało od miejsca zamieszkania.

Kiedy zaczynają się ferie 2025 w Polsce?

Każdego roku ferie zaczynają się w innym terminie. Zatem kiedy zaczynają się ferie 2025 w Polsce? Pierwsze terminy startują od końca stycznia. Wtedy to na ferie jadą dzieci z województw zachodniej i południowej Polski. Na przełomie stycznia i lutego startuje wypoczynek dla najmłodszych z centralnej Polski, a na koniec z województw wschodniej i północnej Polski. Zatem to, kiedy zaczynają się ferie 2025 w Polsce, zależy od województwa.

Ferie zimowe z dziećmi

Jakie województwa, kiedy mają ferie – harmonogram

Jakie województwa kiedy mają ferie? W roku szkolnym 2024-2025 harmonogram ferii zimowych będzie przedstawiał się następująco:

Od 20 stycznia do 2 lutego 2025 roku ferie mają województwa z zachodniej polski, a także lubuskie, małopolskie i wielkopolskie. Następnie na wypoczynek udają się dzieci i uczniowie z województw warmińsko – mazurskiego i wschodniej Polski. W tym przypadku liczba województw jest większa niż w innych terminach ze względu na demografie, czyli liczbę samych uczniów.

Od 3 lutego do 16 lutego 2025 roku, ferie mają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie, a od 17 lutego do 2 marca 2025 roku: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

To jakie województwa, kiedy mają ferie, jest w dużej mierze podyktowane ekonomią. Chodzi bowiem o naturalne i jak najbardziej „wygodne” rozłożenie liczby uczniów, którzy udadzą się na „zimowe wakacje”.

W przeszłości często pojawiał się problem, że ośrodki wypoczynkowe czy popularne kurorty zimowe nie były w stanie zapewnić odpowiedniej ilości miejsc do wypoczynku dla uczniów i ich rodzin. W efekcie, część osób szukających okazji do wyjazdu zimą, musiała z niego zrezygnować, a ci, którym udało się zarezerwować miejsce noclegowe, narzekali na wysokie ceny pobytu. Dodatkowym argumentem za różnym terminem ferii dla różnych województw, było wydłużenie sezonu turystycznego dla przedsiębiorców z województw małopolskiego, dolnośląskiego czy podkarpackiego.

Jakie województwa mają razem ferie 2025 – jak zaplanować wypoczynek

Dla wielu rodziców, a zwłaszcza przedsiębiorców prowadzących hotele, pensjonaty czy ośrodki wypoczynkowe, ważną kwestią jest to, jakie województwa mają razem ferie 2025. Jako pierwsze na wspólny wypoczynek rusza województwo kujawsko-pomorskie, województwo lubuskie, województwo małopolskie, województwo świętokrzyskie, województwo wielkopolskie. Od 27 stycznia razem ferie będą spędzać dzieci i uczniowie zamieszkujący województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Kolejny etap wypoczynku rozpoczyna się 3 lutego. Wtedy wspólnie ferie spędzają województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie. Na koniec razem na wypoczynek ruszają województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

To jakie województwa mają razem ferie 2025, nie jest przypadkowe. Chodzi z jednej ze strony o równomierne rozłożenie ilości dzieci na wyjazdach ale też zapewnienie im sprawnego i odpowiedniego transportu. Zatem podział i terminy ferii w dużej mierze są ustalane z głównymi przewoźnikami publicznymi jak na przykład Polskie Koleje Państwowe. W terminie ferii podstawiane są dodatkowe wagony czy wręcz pociągi, które kursują od największych miast czy wręcz stolic województw w góry, czy inne popularne regiony wśród turystów. Wiele osób w sezonie zimowym decyduje się na wypoczynek w górach, ale też nad morzem czy na mazurach, gdzie wielką popularnością cieszą się biegi na nartach, a baza hotelowa nieustanie się powiększa.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz