Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci: jak wprowadzać i utrwalać?

Każda osoba niezależnie od wieku powinna odżywiać się zdrowo. Urozmaicona dieta, która składa się z wartościowych produktów jest szczególnie ważna w przypadku dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania. Podpowiemy Ci, jakie produkty powinny się znaleźć w diecie każdego dziecka, jakich należy unikać oraz jak zachęcić do jedzenia niejadka.

Jakie produkty należy stosować, a jakich unikać w diecie dziecka?

Staraj się przygotowywać posiłki dla swojego dziecka z mięs, wędlin, nabiału, warzyw i owoców dobrej jakości. W jadłospisie Twojej pociechy powinny się znaleźć również wysokiej jakości tłuszcze oraz orzechy i rozmaite ziarna. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania? Wprowadź do jego diety produkty pełnoziarniste – kasze, dobrej jakości pieczywo oraz płatki zbożowe. Sięgaj po ryby, jaja i drób oraz po sezonowe owoce i warzywa. Przygotowując dania dla dziecka korzystaj z oleju rzepakowego albo lnianego, dobra będzie także oliwa. Do picia podawaj dziecku wodę albo niesłodzone herbatki owocowe. Unikaj podawania dziecku wędlin, które mają w swoim składzie dużą ilość dodatków chemicznych, pieczywa cukierniczego, kiepskiej jakości parówek, słodyczy, słodzonych napojów i przetworów mlecznych. Nie wskazane są także chipsy, frytki, zupki w proszku.

Jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania się?

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania się? Dzieci obserwują i naśladują osoby dorosłe, gdyż chcą szybko dorosnąć i robić to samo, co rodzice czy opiekunowie. Jeżeli więc Ty czy inna osoba opiekująca się Twoją pociechą nie je świeżych owoców, pije wyłącznie słodzone napoje i nie sięga po miskę z surówką, nie licz na to, że Twoje dziecko polubi wodę, chrupiące jabłko czy warzywną sałatkę – musisz najmłodszym członkom swojej rodziny dawać dobry przykład. Co więcej, muszą to robić nie tylko oboje rodzice, ale także dziadkowie i inni opiekunowie. Pamiętaj więc, że edukacja żywieniowa dla najmłodszych jest procesem, który nie tylko powinien zacząć się stosunkowo wcześnie, ale też powinna zawsze zaczynać się od dawania dobrego przykładu przez dorosłych. Dawanie dobrego przykładu to najlepszy sposób na wyrobienie u dziecka dobrych nawyków żywieniowych. Jeśli tylko będziesz nawyki te codziennie powtarzać, utrwalą się i zaowocują w przyszłości.

Nawyki żywieniowe

Jak zachęcić do jedzenia niejadka?

Twoje dziecko grymasi przy jedzeniu, więc szukasz sposobów na to, aby zachęcić je do jedzenia? Sposoby na niejadka są bardzo różne, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Jeśli Twoje dziecko jest niejadkiem, pamiętaj przede wszystkim o tym, że nie możesz je zmuszać do jedzenia. Zmuszanie dziecka do jedzenia może przynieść więcej szkody niż pożytku – do najlepsza droga do tego, aby rozwinął się w nim wstręt do jedzenia produktów, do których zjedzenia było zmuszane.

U dzieci, które są zmuszane do jedzenia może też dojść do zaburzenia mechanizmu głodu i sytości, efektem będzie w takim przypadku jedzenie ponad miarę. Istotne jest także to, aby między posiłkami dziecko nie jadło niezdrowych przekąsek i nie piło słodzonych napojów – dotyczy to nie tylko dzieci, które nazywane są niejadkami, ale wszystkich. Sprawdzone sposoby na niejadka to także regularne posiłki – przerwa pomiędzy nimi powinna wynosić mniej więcej 3 godziny.

Jak zdrowo odżywiać dziecko?

Wiesz już, jakie są sposoby na niejadka i jak nauczyć dziecko zdrowego odżywiania się. Zapewnienie dziecku wartościowych posiłków wbrew pozorom nie należy do trudnych zadań, pomoc Ci w tym mogą przepisy na zdrowe posiłki dla dzieci, które możesz znaleźć między innymi w Internecie. Wiele przepisów na zdrowe posiłki dla dzieci w różnym wieku jest prostych i mało czasochłonnych w przygotowaniu. Niektóre przepisy na zdrowe posiłki dla dzieci są na tyle proste, że w ich przygotowaniu może brać udział Twoja pociecha, wiele z nich starsze dzieci mogą też przygotować samodzielnie. Niezwykle istotne jest również to, że pozwalają stworzyć urozmaicony jadłospis uwzględniający produkty z każdej zalecanej grupy żywieniowej. Przygotowane według nich dania są kolorowe, dostarczają też odpowiedniej ilości składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Komponując posiłki dla swojego dziecka staraj się robić to tak, aby 1/2 talerza zajęły owoce i warzywa, 1/4 produkty zbożowe (wybieraj te pełnoziarniste) i 1/4 mięso, ryby, jaja, mleko oraz przetwory mleczne, rośliny strączkowe. W diecie nie może też zabraknąć tłuszczy – powinny to być przede wszystkim wysokiej jakości tłuszcze roślinne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz