Dlaczego czas dla dziecka jest ważny? Jak znaleźć czas dla swoich dzieci?

We współczesnym świecie coraz mniej czasu mamy dla siebie i dla rodziny. Nadmiar obowiązków, które większość rodziców bierze dzisiaj na siebie sprawia, że nie mają oni czasu na spędzenie go wspólnie z dziećmi. Tymczasem czas dla dziecka koniecznie powinien się znaleźć. Spędzony czas z dzieckiem służy bowiem budowaniu więzi i relacji. Poświęcony dziecku czas zaowocuje w przyszłości. Co ważne, rodzice powinni zadbać o to, aby każdemu z dzieci mogli poświęcić swój czas.

Co wspólnie spędzony z rodzicami czas daje dziecku?

Dziecko, dla którego rodzice znajdują czas ma pewność, że jest kochane. Dziecko wie, że jest dla rodzica ważne, gdy mimo mnóstwa obowiązków znajduje on czas na zabawę, spacer czy przeczytanie książki. Czas dla dzieci powinien znaleźć każdy rodzic niezależnie od tego w jakim wieku są jego dzieci. Gdy pojawia się rodzeństwo, starsze dziecko/dzieci bardzo często są przekonane, że brat czy siostra, które pojawiły się w domu, zabiorą im miłość rodziców. Dzięki temu, że rodzice znajdują czas dla starszego dziecka otrzymuje ono bardzo wyraźny przekaz, że nadal przez rodziców kochane. Poświęcając czas dziecku rodzice pogłębiają jego poczucie bliskości. Co istotne, zapracowani rodzice, którzy znajdują czas dla swojego dziecka czy dzieci, mogą je bliżej poznać. W rodzinach, w których jest więcej niż jedno dziecko, każde może być obdarzone innym talentem. Gdy dziecko pochłonięte jest swoją pasją, rodzic może mu w tym towarzyszyć. Nie ważne, że rodzic jest kiepski w jakieś dyscyplinie sportowej czy w rysowaniu, ważne aby było obok swojego dziecka.

Dlaczego rodzice nie mają czasu dla dzieci?

Rodzice brak czasu dla dzieci tłumaczą bardzo różnymi czynnikami. Zdecydowanie najczęściej tłumaczą to koniecznością zarabiania pieniędzy. Często pracują na kilku etatach ponieważ chcą zapewnić swoim dzieciom lepszą przyszłość. Jednak nie wszyscy rodzice nie mają dla dzieci czasu, bo pochłonięci są pracą. Nie brakuje też takich rodziców, którzy spędzają czas przed komputerem czy telewizorem. Oczywiście w takim sposobie spędzania wolnego czasu nie ma nic złego, ale pod warunkiem, że zostanie zachowany umiar. Przynajmniej część czasu (a często są to godziny, a nie minuty) spędzanego w ten właśnie sposób można spędzić wspólnie z dzieckiem, co będzie korzystne dla obu stron.

Czas z dzieckiem

Jak brak czasu wpływa na rozwój dziecka?

Brak czasu bardzo negatywnie wpływa na rozwój dzieci. Pedagodzy i psychologowie dziecięcy określają nawet dzieci, dla których rodzice nie mają czasu mianem „emocjonalnych sierot”. Nabyte w okresie dziecięcym deficyty emocjonalne są bardzo obciążającym balastem, które w dorosłym życiu na udaje się pozbyć. Dzieci, których rodzice zaspokajają wyłącznie ich potrzeby materialne czują się bardzo osamotnione i tracą poczucie bezpieczeństwa. Następuje też spadek samooceny. Dziecko zaczyna nabierać przekonania, że jest nic nie warte, skoro rodzice nie mają dla niego nawet chwili czasu. W wieku szkolnym rozluźnienie więzi często skutkuje problemami w szkole. Należy podkreślić, że dla dziecka równie ważna jest miłość matki, jak i ojca. Istotna jest przy tym nie tylko ilość poświęcanego dziecku czasu, ale przede wszystkim jego jakość. Rodzice muszą znaleźć czas na czytanie bajek, śpiewanie kołysanek, rozmowy i słuchanie. Tylko w ten sposób możliwe jest zbudowanie wzajemnych relacji między rodzicem a dzieckiem.

Jak spędzić czas wolny z dzieckiem?

Pomysłów na to, jak spędzić czas wolny z dzieckiem jest całe mnóstwo. Co ważne, spędzając z dzieckiem wolny czas nie trzeba wymyślać kosztownych atrakcji. Z dziećmi i pozostałymi członkami rodziny można świetnie się bawić się w domowym zaciszu. Bardzo przydatne są różnego rodzaju gry planszowe czy karciane, których wybór w sklepach jest obecnie bardzo duży. Co więcej, są gry, które nie wymagają żadnych nakładów finansowych. W gry, które wielu rodziców są doskonale znane z ich dzieciństwa można grać mając tylko kartkę papieru i coś do pisania. Wciąż bawią, a jednocześnie uczą takie gry jak kółko i krzyżyk, państwa-miasta czy statki. Czas z dzieckiem można spędzić także na świeżym powietrzu. Można pójść na spacer, wybrać się na zwiedzanie bliskiej czy trochę dalszej okolicy. Gra w piłkę czy wycieczki rowerowe to także sposób na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Wspólnie z dzieckiem można spędzić czas angażując je w różne domowe czynności. Wspólne przygotowywanie obiadu czy pieczenie ciasteczek to atrakcyjny sposób na spędzenie czasu nie tylko dla dziewczynek. W kulinarne przygotowywania chłopcy również bardzo chętnie się włączą.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz