Artykuły szkolne na nowy rok – czyli jak skompletować wyprawkę dla dziecka?

Wymagania programowe mogą się zmieniać z roku na rok. Ale są podstawowe akcesoria, bez których żaden uczeń nie może się obejść. Dotyczy to zwłaszcza materiałów biurowych.

Wyprawka dla ucznia – co przede wszystkim?

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, zanim zaczniesz kupować inne artykuły, jest tornister lub plecak. Wyprawka dla ucznia jest niepełna bez dobrego plecaka. Na pierwsze 4 klasy lepiej wybrać tornister, ponieważ ma sztywną ramę. Pozwoli to uczniowi przyzwyczaić się do prawidłowego rozmieszczenia rzeczy. Później, gdy dorośnie, tornister można zastąpić nowocześniejszym plecakiem z anatomicznie rozmieszczonymi plecami i szerokimi ramiączkami.

Jeśli dziecko idzie do pierwszej klasy, nie musi wybierać bardzo dużego plecaka. Wymiary to jeden z najważniejszych czynników. Drugą ważną zasadą jest waga. Pełny plecak powinien stanowić 10-12% wagi dziecka. Jeśli dziecko waży 30 kilogramów, plecak powinien mieć nie więcej niż trzy i pół kilograma, w przeciwnym razie będzie niewygodny.

Kolejnym ważnym szczegółem jest tył. Plecak powinien być oprawiony, aby zachować jego kształt. W związku z tym plecy powinny być sztywne. Jeśli nie, będzie niewygodny dla dziecka, spowoduje dyskomfort. Bardzo ważne: plecaki muszą mieć element odblaskowy – szczególnie w szkole podstawowej. Jest to wymóg dla wszystkich szkół. Aby szelki się nie ocierały o ciało, plecak musi być odpowiednio zmontowany: wszystkie ciężkie rzeczy powinny leżeć na dole plecaka i bliżej pleców, aby nie zaburzać środka ciężkości. Plecaki to sprawa indywidualna, trzeba je dobierać wspólnie z dzieckiem. Dziecko powinno założyć plecak, trochę z nim pospacerować i powiedzieć, czy jest wygodny, czy paski się ocierają, czy jest za ciężki.

Jakie inne przybory szkolne powinna zawierać wyprawka dla ucznia? Przede wszystkim dotyczy to materiałów biurowych. To one są kupowane w dużych ilościach przez rodziców na kilka dni przed rozpoczęciem zajęć, a potem przez cały rok szkolny.

Przybory szkolne – zestaw podstawowy

Następujące przybory szkolne są niezbędne w tornistrze każdego dziecka:

Pamiętnik, najlepiej najwyższej jakości, wykonany z grubego białego papieru z jasnym wzorem na okładce.

 • Nowoczesna teczka zamykana na guzik.
 • Zeszyty w linii (ukośnej lub prostej).
 • Jasne plastikowe okładki na zeszyty i podręczniki. Te ostatnie sprzedawane są jako komplet dla określonej klasy.
 • Kilka zakładek z przydatnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu i klasy, w której chłopiec lub dziewczynka będzie się uczyć.
 • Materiały rysunkowe w postaci albumu, farb, ołówków i flamastrów. Możesz uzupełnić zestaw miękkimi pędzlami i szklanką „niekapek”.
 • Ołówki, długopisy z marginesem, gumka i temperówka.
 • Uniwersalna linijka na 20-25 cm.

Ale to nie wszystkie przybory szkolne. W końcu oprócz podstawowych przedmiotów w szkole są lekcje rysunku i prac. Wymagają stosowania innych akcesoriów, o których również nie należy zapominać.

Przybory szkolne

Podstawowe artykuły plastyczne

Poza standardowymi rzeczami, listę przyborów szkolnych trzeba uzupełnić o inne przydatne akcesoria, mianowicie artykuły plastyczne. Pamiętaj tylko, że muszą pochodzić od wysokiej jakości producenta artykułów dziecięcych. Są to:

 • Nożyczki z bezpiecznymi końcówkami.
 • Zestaw plasteliny z deską do modelowania.
 • Suchy i płynny klej z pędzelkiem do nakładania.
 • Kolorowy karton i zwykły kolorowy papier dwustronny.
 • Specjalna teczka na dokumenty ułatwiająca przechowywanie akcesoriów.

Ciekawie ozdobione artykuły plastyczne będą o wiele bardziej lubiane przez dzieci. I będą traktować je z większą ostrożnością. W niektórych przypadkach warto trochę przepłacić, aby w przyszłości nie dokupywać poszczególnych akcesoriów. Preferowane są wygodne przybory szkolne, które ułatwiają dziecku pracę i rozwijają zdolności.

Wyprawka szkolna – ubranie dla dziecka

Jeśli szkoły ma wymagania dotyczące ubioru, musisz kupić kilka kompletów w kolorach (czarny, brązowy i ciemny odcień niebieskiego). Dla chłopców typowe są surowe czarne spodnie i białe koszule z krawatem, w chłodne dni można śmiało dodać kurtkę.

Wyprawka szkolna to też lekcja wychowania fizycznego. To często ulubiony przedmiot wszystkich uczniów. Dla nich jest to świetny sposób na trochę odprężenia. W tym celu warto również zapewnić dziecku wygodny strój sportowy. Najczęściej są to:

 • Trampki (ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar, aby dziecko czuło się komfortowo).
 • Skarpety.
 • Spodenki.
 • Podkoszulek.
 • Plecak.

Na zimę warto zaopatrzyć dziecko w ciepły kombinezon. Czasami wyprawka szkolna przewiduje też rzeczy na zajęcia na basenie. Do tego potrzebujesz: strój kąpielowy; czepek kąpielowy; okulary; artykuły pod prysznic; ręcznik.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz