Zabawy na dworze dla dzieci i nastolatków
Jeszcze 20 lat temu dzieci lubiły spędzać czas na ulicy: spacerować, bawić się w różne gry. Gadżety, ściśle wpisane w naszą codzienność, radykalnie zmieniły wypoczynek, a dziś dziecko chętniej spędza czas przy komputerze czy tablecie niż na świeżym powietrzu. Zadaniem dorosłych jest zainteresowanie dzieci ekscytującymi grami, które pomogą poprawić zdrowie, nauczą szybkich reakcji, zręczności i komunikacji z rówieśnikami.
Gry na dworze rodzica z dzieckiem
Podczas spaceru po ulicy można zorganizować aktywne zabawy, dzięki którym dzieci uczą się interakcji ze światem zewnętrznym. Starsze dzieci i młodzież nie potrzebują towarzystwa dorosłych, jednak rodzice lub starsi bracia, siostry, mogą im pomóc w doborze zajęć odpowiednich do ich wieku. Gry na dworze pomagają dzieciom rozwijać się psychicznie i fizycznie, uczą odpowiedzialności, komunikacji i pracy zespołowej. Ponadto dzieci zaangażowane w grę dadzą rodzicom możliwość robienia innych rzeczy. Dzieciom przydaje się obserwowanie otaczającego ich świata, aby zdobyć osobiste doświadczenia, nauczyć się koncentracji i przetwarzania informacji. Np. spacerując po parku, można zaprosić dzieci do zgadywania jakie kolory mają na sobie przechodzący ludzie, policzyć elementy garderoby (kto ma więcej wygrywa). Jesienią podziel dzieci na małe grupy (drużyny), a jeśli jest dwoje lub troje dzieci, daj zadania: zbierz czerwone, żółte, pomarańczowe liście. Następnie policz je, a ten, który zebrał więcej, zostanie ogłoszony zwycięzcą. Gry na dworze to także miejskie safari lub obserwację ptaków.
Jakie zabawy dla dzieci na dworze?
Leżąc na plecach na trawniku w parku obserwuj z dzieckiem chmury, poproś je o opisanie, opowiedz, co o nich wiesz. Poznawanie świata odbywa się poprzez takie gry jak „Mama mówi” (mama mówi, że wszyscy ubrani na czerwono powinni zrobić 2 kroki do przodu itp.), „Jadalne – niejadalne” (gracz łapie piłkę, gdy gospodarz woła przedmiot jadalny, i odrzuca, gdy słyszy nazwę niejadalnego). Rodzice mogą kupić dziecku zestaw ogrodowy: worek nasion i garnek ziemi. Dziecko pod okiem dorosłych zasadzi nasiona i będzie codziennie obserwował ich wzrost. Zabawy dla dzieci na dworze to też budowa chat, fortec. Za pomocą prostych materiałów - gałęzi - możesz zbudować chatę w rogu podwórka lub w parku. A jeśli masz piaskownicę, możesz dać dzieciom plastikowe szpatułki, wiadra i formy ze wzorami, możesz budować piramidy i stożki, domy z piasku, kopać tunel, budować kolej ze stacją. Zimą lepki śnieg to wspaniały materiał do budowy fortecy, w której można ukryć się przed latającymi śnieżkami. Zabawy dla dzieci na dworze są najprostsze na wakacjach. Nad brzegiem morza lub w podwórkowej piaskownicy dla dzieci można wymyślić wiele różnych rozrywek. Dzięki mokremu piaskowi uzyskuje się piękne rzeźby i zamki, które są trudne do zniszczenia. Dzieci można zaprosić do budowania postaci tematycznych (na przykład życia morskiego, postaci z bajek), a następnie udekorować je muszelkami.
Zabawy na dworze w większym gronie
Istnieją popularne zabawy na dworze, których zasad można się nauczyć dosłownie w kilka sekund. Na przykład Gra Dragon Head polega na tym, że wszyscy gracze przytulają się do siebie, tworząc pociąg, a pierwszy (głowa) próbuje złapać ostatniego (ogon). Kiedy ostatni zostanie złapany, przesuwa się na początek linii. W grze „Na wraku statku” biorą udział co najmniej 4 osoby. Na ulicy powinny znajdować się obiekty, na które można się wspiąć (można po prostu położyć przed sobą gazety). Wolna przestrzeń jest uważana za morze. Jeden gracz – pirat – łapie resztę, która musi mieć czas, by stanąć na „wraku statku”. Gracz, który ma co najmniej jedną nogę w morzu, sam staje się piratem. Piratowi nie wolno długo biec za jednym graczem, a w bezpiecznych miejscach można przebywać nie dłużej niż 10 sekund. Dwóch graczy nie może jednocześnie zajmować tego samego miejsca. Gra trwa do momentu zmęczenia uczestników. Inne zabawy na dworze to na przykład - "Dotknij cienia" - odbywa się przy słonecznej pogodzie. Goniący musi dotknąć dłonią lub stopą cienia gracza, którego zadaniem jest szybkie schowanie się w cieniu.
Zabawy ruchowe dla dzieci – w co jeszcze możecie się bawić?
Małe dzieci naśladują wszystko, co widzą podczas zabawy. Chcą zachowywać się jak dorośli lub zwierzęta, więc chętnie machają rękami jak motyle, skaczą jak króliki, „latają” jak ptaki. Zabawy ruchowe dla dzieci mają za zadanie ogólny rozwój dziecka. Gry w piłkę na świeżym powietrzu dla dzieci świetnie wpływają na ogólną sprawność ruchową kończyn. To z kolei stymuluje funkcje mózgu i aktywuje systemy organizmu, a na poziomie psychologicznym przyczynia się do kształtowania umiejętności komunikacyjnych. Najprostsze zabawy ruchowe dla dzieci tego typu to tradycyjny zbijany. Dwóch graczy rzuca do siebie piłkę, próbując trafić trzeciego, który stoi między nimi. Jego zadaniem jest uniknięcie piłki, a jeśli złapie piłkę, gracz, który ją wyrzucił, zostaje przesunięty do środka.
Komentarze (0)