Urządzamy pokój dla dziecka z autyzmem - co warto wiedzieć?
W dzisiejszym społeczeństwie jesteśmy na szczęście o wiele bardziej świadomi problemów sensorycznych, jeśli chodzi o dzieci z autyzmem niż kiedykolwiek wcześniej. Podczas gdy w przeszłości dzieci z problemami sensorycznymi, takimi jak ADD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) i autyzmem były po prostu określane jako „trudne”, dzisiejsze społeczeństwo stara się pomóc im czuć się bardziej komfortowo.
Pokój dla dziecka z autyzmem – pomysły na wystrój
Wszystko – zachowania, uczucia, emocje dziecka zaczynają się w domu. Dlatego ta przestrzeń musi być zaaranżowana w taki sposób, aby być maksymalnie przyjazna dla dziecka z autyzmem.
Pokój dla dziecka z autyzmem musi być przyjazny pod kątem dźwięków. Dzieci z problemami sensorycznymi mogą mieć trudności z odbiorem dźwięków, co może je rozpraszać i sprawiać im trudności z utrzymaniem cierpliwości i koncentracji na tym, co robią. Pomoc w zastosowaniu izolacji w celu zmniejszenia pola akustycznego może polegać na zastosowaniu sufitów akustycznych i wykładzin w celu zmniejszenia transmisji dźwięku.
Aranżując pokój dla dziecka z autyzmem, pamiętaj, że oświetlenie jest ważną częścią życia większości dzieci z problemami sensorycznymi. Najlepiej stosować oświetlenie pośrednie, może sprawić, że dziecko poczuje się bardziej komfortowo. Dzieci z problemami sensorycznymi są bardziej wrażliwe na światło niż inne, a to może powodować dyskomfort z powodu ciągłego napięcia i migotania światła, które pochodzi od światła fluorescencyjnego.
Staraj się pohamować własne instynkty projektanta wnętrz. Być może wnętrza będą skromniejsze, ale twój dom będzie bardziej przyjazny dla dziecka z autyzmem.
Meble dla dzieci z autyzmem – o czym warto pamiętać?
Jeśli chodzi o meble dla dzieci z autyzmem, to kolory matowe zwykle działają na nie najlepiej, bardziej stonowane odcienie często pomagają tym dzieciom czuć się bardziej komfortowo i sprawiają, że dzieci łatwiej radzą sobie w domu.
W miarę możliwości unikaj długich korytarzy. Wiele dzieci z problemami sensorycznymi uważa, że długie korytarze są nieprzyjemne. Zawsze staraj się, aby układ pomieszczeń był jak najłatwiejszy w nawigacji. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje dziecko, jest dezorientacja podczas próby poruszania się po mieszkaniu lub domu. Mając na uwadze te cechy, możesz znacznie ułatwić życie dziecku z problemami sensorycznymi. Przebywanie w wygodnym dla niego środowisku sprawi, że poczuje się spokojniejsze i ogólnie bardziej swobodnie. Wybierając meble dla dzieci z autyzmem, zwróć uwagę na ich konstrukcje. Powinny być proste i skromne. Meble powinny być ciężkie lub przykręcone do ściany lub podłogi.
Co lubią dzieci autystyczne – jakie zabawki wybrać?
Zastanawiając się, co lubią dzieci autystyczne, miej na uwadze, że stan ten charakteryzuje się nadmiernym skupianiem uwagi. Przy wyborze zabawek należy pamiętać, że głównym celem zajęć i zabaw z dziećmi jest socjalizacja. Należy wziąć pod uwagę stopień zaburzeń ze spektrum autyzmu – im cięższy, tym prostsza powinna być zabawka. Eksperci nie zalecają przywiązywania się do wieku. Dziecko może być zainteresowane zabawą grzechotką lub pluszowym misiem w wieku trzech, lub sześciu lat, ponieważ podoba mu się dźwięk lub faktura tej konkretnej rzeczy.
Określenie co lubią dzieci autystyczne, jest zawsze indywidualne. Trzeba zwrócić uwagę na zainteresowania dziecka: jeśli kocha mechanizmy, wystarczy nakręcana zabawka z elementami muzycznymi, jeśli układa wzory z przedmiotów - mozaik i puzzli. Warto kupować różne zabawki: jeśli dziecku ciągle proponuje się podobne, może zniechęcić się i zamknąć w sobie.
Jakie kolory lubią dzieci autystyczne a czego unikać?
Kolor jest głównym problemem podczas projektowania przestrzeni dla dzieci z autyzmem. W badanych grupach dzieci z autyzmem 85% widziało kolory z większą intensywnością niż dzieci neurotypowe. Jednocześnie określając jakie kolory lubią dzieci autystyczne, to kolor czerwony jest odbierany przez takie dzieci jako niemal fluorescencyjny, niezwykle intensywny i ekscytujący. Tylko 10% autystów postrzega kolor czerwony tak samo, jak zdrowe dzieci, a tylko 5% autystów widzi przytłumione kolory. Ten niewielki odsetek dzieci będzie postrzegać wszystkie odcienie jako szare.
To jakie kolory lubią dzieci autystyczne, jest często cechą indywidualną, ale na ogół stonowane kolory działają uspokajająco na dzieci z autyzmem. Testy wykazały, że blady róż jest jednym z ulubionych kolorów dzieci autystycznych. Chłodne kolory, takie jak niebieski i zielony, również działają kojąco. Preferowana jest monochromatyczna kolorystyka, a projekty kolorystyczne nie powinny być nachalne ani krzykliwe.
Komentarze (0)