Kreatywne zabawy dla dzieci: jak rozwijać wyobraźnię?

Wyobraźnia odgrywa ważną rolę w uczeniu się i życiu każdego dziecka. Rozwijanie jej jest ważnym zadaniem nie tylko rodziców najmłodszych pociech, ale także tych, które uczęszczają już do szkoły. W przypadku dzieci w wieku szkolnym w rozwijanie ich wyobraźni powinni być zaangażowani również nauczyciele. Zobacz, jakie twórcze zabawy dla maluchów warto wykorzystać, aby rozwijać ich wyobraźnię i jakich błędów unikać.

Dlaczego rozwój wyobraźni dziecka jest ważny?

Dzieci, które mają mocno rozwiniętą wyobraźnię potrafią tworzyć nowe ciekawe historie, co ważne, rozwinięta wyobraźnia wspiera także inne ich zdolności i umiejętności. Rozwinięta wyobraźnia:-rozwija kreatywność;-wspiera umiejętność tworzenia nowych rzeczy;-przyczynia się do lepszego przyswajania wiedzy z różnych dziedzin;-uczy krytycznego myślenia.Warto podkreślić, że rozwinięta wyobraźnia uczy też empatii do ludzi i zwierząt oraz pozwala w konstruktywny sposób rozwijać ewentualne problemy. Rozwijanie wyobraźni u dziecka jest szczególnie ważne w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym, gdyż to w tym okresie dzieci uczą się bowiem nowych umiejętności.

Jaką rolę pełni wyobraźnia w rozwoju dziecka?

Rozwijanie wyobraźni u dzieci to zadanie nie tylko rodziców, ale także nauczycieli. Na rozwój wyobraźni dziecka wpływa wiele różnorodnych zabaw, rodzice muszą jednak pamiętać o tym, aby pozwolić dziecku na swobodną zabawę, nie mogą mu narzucać w co ma się bawić. Baw się wspólnie dzieckiem, nie wprowadzaj w jej trakcie sztywnych reguł ani niepotrzebnych zakazów, ingeruj tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Tego typu zabawa wspomaga rozwój mowy, pomaga w rozwoju koordynacji ruchowej, wspiera budowanie relacji z innymi ludźmi, a na dalszym etapie życia dziecka bierze udział w kształceniu umiejętności pisania, czytania i liczenia. Twórcze zabawy dla maluchów wspierają rozwój społeczny, emocjonalny i psychiczny, a dzieci, które mają bujną wyobraźnię są bardziej odważne i otwarte, mają też większe poczucie własnej wartości.

Dziecko bawiące się klockami

Jakie zabawki wybrać, aby wspierać rozwój wyobraźni u dziecka?

Zabawki są nieodłącznym towarzyszem każdego dziecka. Rynek zabawek jest obecnie niezwykle różnorodny i oferuje mnóstwo różnorodnych opcji do wyboru. Coraz więcej osób, które kupują nową zabawkę dla dziecka wybiera przede wszystkim takie, które służą nie tylko zabawie, ale też rozwijają wyobraźnię, pobudzają kreatywność i uczą. Wybierając dziecięce gry edukacyjne pod uwagę należy wziąć wiek dziecka, jego poziom rozwoju, osobowość oraz upodobania. Za pomocą odpowiednio dobranych zabawek można pomóc w rozwijaniu pasji i zainteresowań dziecka. Do zabawek, które warto kupić zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom zaliczyć można:-klocki;-gry planszowe;-sprzęt sportowy, do którego zalicza się między innymi piłki, skakanki, rzutki;-instrumenty muzyczne takie, jak cymbałki, flet, organki.

W uczeniu empatii do ludzi i zwierząt bardzo przydatne są maskotki. Na rozwój wyobraźni u dziecka pozytywnie wpływa także czytanie (najpierw głośne, a później samodzielne) oraz rysowanie i malowanie z dzieckiem.

Co robić, aby rozwijać dziecięcą wyobraźnię?

Twórcze zabawy dla maluchów to najbardziej skuteczny sposób na wspieranie rozwoju wyobraźni. Jeżeli chcesz, aby Twoja pociecha miała bujną wyobraźnię, nie pozwól mu na częste oglądanie bajek w TV bądź na You Tube-ie -zamiast tego poczytaj mu książkę. Wyobraźnię pobudza odgrywanie ról, w zabawie w teatr udział może brać cała rodzina, a nawet lalki i pluszaki. Wspólnie ze swoją pociechą możesz też bawić się w opowiadanie historii, innym sposobem jest rysowanie i malowanie z dzieckiem – to zabawy, które sprawiają radość każdemu dziecku. Pamiętaj także o tym, że rozwijaniu wyobraźni służy przebywanie na zewnątrz – nie trzymaj dziecka wyłącznie w domu, ale pozwól mu bawić się na świeżym powietrzu.

Jakie zabawy są ważne dla rozwoju wyobraźni u dziecka?

W rozwijaniu wyobraźni bardzo dobrze sprawdzają się zabawy klockami, przydają się one szczególnie do wspierania rozwoju wyobraźni przestrzennej. Chcąc ćwiczyć wyobraźnię przestrzenną warto przypomnieć sobie stare, trochę już zapomniane zabawy: doskonale sprawdzi się zabawa w ciuciubabkę czy podchody – do takich zabaw warto zaprosić dzieci z sąsiedztwa. Wspólnie z dzieckiem możesz się też bawić w odgrywanie scenek z życia codziennego – możecie bawić się nie tylko w dom, ale także w sklep albo szpital. W czasie takich zabaw Twoja pociecha powinna wcielać się w różne postacie: mamy/taty, synka, pacjenta, lekarza, kupującego, sprzedawcę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz