Jaki wózek dziecięcy wybrać?

Narodziny dziecka to długo oczekiwane wydarzenie dla całej rodziny. Nic dziwnego, że wielu rodziców zaczyna się do tego przygotowywać z wyprzedzeniem, a jednym z najważniejszych elementów tych przygotowań, jest wybór wózka.

Wózek dla dziecka – podstawowe kryteria wyboru

Wózki dla dzieci są bardzo różne. Różnią się nie tylko materiałami, kolorami, ale także przeznaczeniem. Niektóre wózki mogą być używane tylko do określonego wieku dziecka, podczas gdy inne można łatwo przekształcić. Dziś producenci oferują ogromny wybór: wózki podróżne, wózki tandem (na przykład dla dwojga dzieci), wózki z trzema kołami, wózki z siedziskiem w kierunku jazdy. Niezależnie od tego, jaki wózek dla dziecka wybierzesz, zwróć uwagę na następujące punkty:

  • Model. Jak często podróżujesz, ile masz dzieci, o jakiej porze roku wózek będzie najczęściej używany? Oznacza to, że wybór modelu wózka będzie zależał od twojego stylu życia i sytuacji rodzinnej. Jeśli masz dzieci w tym samym wieku, warto wybrać tandem. Jeśli często podróżujesz, wózek powinien być łatwy do złożenia i zwrotny.
  • Kołyska lub siedzisko. Powinien mieć sztywne plecy i twarde siedzisko, aby nie uszkodzić kręgosłupa.
  • Wymiary. Rozmiar wózka określa szerokość kół. Zastanów się, czy wózek zmieści się w przedpokoju. Nawet jeśli wózek dla dziecka można złożyć, robienie tego kilka razy dziennie jest męczące i problematyczne. Jeśli masz samochód, porównaj pojemność bagażnika z rozmiarem złożonego wózka.
  • Koła. Funkcjonalność i zwrotność wózka zależy od jego wielkości. Jeśli koła są małe, to wózek jest lekki, łatwy w prowadzeniu. Nie nadaje się jednak na zimowe spacery, błoto pośniegowe, wyboiste drogi. Na złą lepiej wybrać duże gumowe koła. Duże plastikowe koła zapewniają również doskonałą flotację na śniegu. Są wózki z pływającymi kołami – skręcają się o 180 stopni. Są bardzo wygodne, najważniejsze jest to, że taki wózek ma funkcję blokady kół.
  • Rama lub podwozie. To urządzenie, do którego tak naprawdę przymocowane są koła. Materiał stelaża zapewnia stabilność i niezawodność konstrukcji, a jednocześnie nie powinien obciążać wózka. Oznacza to, że musi być mocny i lekki. Najczęściej do tych celów używa się aluminium lub tworzywa odpornego na uderzenia. Taki wózek dla dziecka jest odporniejszy na uszkodzenia.

Wózek dziecięcy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając wózek dziecięcy, zwróć uwagę na amortyzatory. Od nich zależy, jak płynnie będzie poruszał się wózek. Amortyzatory również wpływają na stabilność. W nowoczesnych wersjach najczęściej stosuje się plastikowe zawiasy lub sprężyny, rzadziej paskowe, ponieważ szybko się zużywają.

Ważna jest też funkcja hamowania. Hamulec dętkowy może blokować dwa koła naraz. Inną opcją jest pedał hamulca do blokowania każdego koła. Wybór zależy wyłącznie od twoich preferencji. Ponadto w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej modeli z górnym hamulcem ręcznym: jest to wygodne dla mam, które po urodzeniu dziecka nie przestają prowadzić aktywnego trybu życia, łącząc spacery z joggingiem czy jazdą na rolkach.

Są uchwyty, które zmniejszają obciążenie, jakie tworzy wózek dziecięcy. Możesz także wybierać między uchwytami stałymi i uchylnymi. Klapka umożliwia zmianę kierunku ruchu wózka: maluch może jeździć zarówno przodem do mamy, jak i plecami do niej. Wreszcie ważnym punktem jest możliwość regulacji wysokości rączki. Może to być szczególnie przydatne, jeśli między rodzicami występuje duża różnica wzrostu.

Dodatkowe akcesoria to osłona przeciwdeszczowa, kaptur, moskitiera, podnóżek, torba, koszyk na zakupy, taca do zabawy i inne detale. Mogą być sprzedawane osobno lub mogą być łączone. Zdecyduj, którego z nich potrzebujesz. Również dla bezpieczeństwa pożądane jest, aby wózek posiadał elementy odblaskowe.

Wózek dla noworodka

Dostosowany do wieku wózek dla noworodka

Wózki generalnie różnią się wagą:

  • Ciężkie (8–12 kg).
  • Lekkie (6–9 kg).
  • Super lekkie (3,5–6 kg).

Waga w dużej mierze zależy od materiału, z którego wykonana jest konstrukcja: im więcej plastiku i aluminium, tym wózek jest lżejszy. Oczywiście lekki wózek dla noworodka jest łatwiejszy w transporcie i bardziej zwrotny. Pamiętaj, jednak że muszą być stabilne! Wózek nie powinien się przewrócić. Od tego zależy bezpieczeństwo twojego dziecka!

Wózki powinny mieć regulowany podnóżek. Fotelik powinien mieć sztywne oparcie i kilka pozycji: do spania, półleżącej i siedzącej (dotyczy to zwłaszcza dzieci poniżej pierwszego roku życia). Wózek dla noworodka oprócz kapturka powinien mieć również ciepłą pelerynę na nóżki maluszka.

Czym są wózki dziecięce 3w1?

Wózki dziecięce 3w1 to świetna propozycja dla praktycznych rodziców. Po pierwsze, nie musisz kupować kilku wózków, ten model zastąpi zarówno kołyskę, jak i wózek. Po drugie, taki wózek oszczędza miejsce w domu (łatwiej jest przechowywać jeden wózek niż 2-3). Z reguły wózki modułowe składają się z następujących elementów:

  • System modułowy „2 w 1”: podwozie, kołyska, blok spacerowy.
  • Wózki dziecięce „3 w 1”: podwozie, kołyska, blok spacerowy, fotelik samochodowy.

Oznacza to, że w zależności od wieku dziecka i celów, na ramie można umieścić kołyskę, fotelik samochodowy lub blok do chodzenia. Dzięki temu wózek może stać się zimową kołyską, w której dziecku będzie ciepło i wygodnie, a także opcją spacerową i fotelikiem samochodowym, który można łatwo przenosić i nosić przy sobie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz