Jak uczyć się z dzieckiem w domu? Co zrobić gdy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Nauczanie w domu najczęściej ma miejsce, gdy dziecko nie może chodzić do szkoły z powodu ograniczeń zdrowotnych.

Kiedy wskazana jest nauka z dzieckiem w domu?

W ramach każdej szkoły, zarówno prywatnej, jak i publicznej, istnieją trzy formy kształcenia: stacjonarne, niestacjonarne i niestacjonarne. W każdym z nich dziecko ściśle przestrzega programu nauczania, a za jego wiedzę odpowiada szkoła, a nie rodzice. W pełnym wymiarze godzin dziecko codziennie chodzi do szkoły. Ta forma ma odmianę – naukę w domu. Dzieje się tak, gdy uczeń nie uczęszcza na zajęcia ze względów zdrowotnych, a do jego domu przychodzą sami nauczyciele. Taka nauka z dzieckiem w domu odbywa się bez udziału rodziców

W niepełnym wymiarze godzin dziecko chodzi do szkoły 2-4 razy w tygodniu i tylko na niektóre przedmioty, podczas gdy reszty uczy się w domu. W tym samym czasie odrabia wszystkie prace domowe i zdaje z klasą testy i egzaminy. Nauka z dzieckiem w domu w tym przypadku wymaga obecności i zaangażowania rodziców.

Jak uczyć dzieci w domu i nie popełnić błędów?

Rodzice z małymi dziećmi, które nigdy nie uczęszczały do tradycyjnej klasy, mogą rozpocząć program edukacji domowej, gdy ich dziecko osiągnie wiek szkolny. Proces jest nieco inny w przypadku rodziców, którzy mają już dzieci w szkole, a następnie decydują się na naukę w domu. Muszą najpierw napisać pismo o wycofaniu dziecka do dyrektora szkoły lub lokalnego kuratora. List powinien opisywać zamiar rodziców usunięcia dziecka ze szkoły w celu rozpoczęcia nauki w domu. Muszą oni jednak wiedzieć jak uczyć dzieci w domu.

Osoby uczące się w domu organizują swoje dni w sposób, który najlepiej im odpowiada. Wielu rozpoczyna naukę wcześnie rano, jak w tradycyjnej szkole, ale niektórzy wolą dzielić lekcje na bloki, które trwają cały dzień.

Filozofia, którą wybierze rodzina prowadząca edukację domową, będzie miała znaczący wpływ na strukturę nauczania. Większość z nas zna tylko jeden styl edukacji — tradycyjny system podręczników, ławek w rzędach i ustandaryzowanych testów — ale istnieje szeroki wachlarz filozofii edukacyjnych. Metody te obejmują koncepcje Waldorf, Montessori, Charlotte Mason, klasyczną, edukację przywódczą, uczenie się oparte na zainteresowaniach, studia jednostkowe i inne. Osoby uczące się w domu mają swobodę łączenia pomysłów, które najlepiej odpowiadają potrzebom ich dzieci. W każdym przypadku musisz wiedzieć jak uczyć dzieci w domu.

Nauczanie domowe to szkoła, którą rodzice tworzą w domu. Uczą wszystkiego, czego uczy szkoła, ale w bardziej osobisty sposób. Nauka w domu ma pewne zalety. W nauczaniu domowym zwracasz szczególną uwagę na ich naukę, a to na ogół nie zdarza się w szkołach. Rodzice odkrywają innowacyjne sposoby nauczania w domu. Istnieje wiele innowacyjnych sposobów nauczania w domu.

Odrabianie lekcji z dzieckiem

Co kiedy dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Problem pojawia się gdy, dziecko nie chce odrabiać lekcji. Kiedy praca domowa jest postrzegana jako obowiązek

Nauka jest tym samym obowiązkiem dziecka, co praca mamy i taty. Jedyna różnica polega na tym, że dorośli wiedzą, jak zmusić się do wypełniania obowiązków, nawet jeśli tak naprawdę nie chcą ich wykonywać, a dzieci wciąż nie mają wystarczająco rozwiniętej samokontroli i nie zawsze poprawnie ustalają priorytety. Cechuje je jednak naturalna ciekawość, dzięki której każde dziecko może dobrze się uczyć.

Jeśli ciągle odwołujesz się do słowa „musisz”, uczeń może zacząć postrzegać pracę domową jako nieprzyjemny obowiązek. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez rodziców jest niepozwalanie dziecku na relaks, dopóki lekcje nie zostaną ukończone.

Kiedy dziecko nie chcę odrabiać lekcji, najpierw spróbuj przeanalizować, kto ukształtował w nim taką postawę. Obserwuj siebie: jak czujesz się ze swoim obowiązkiem pójścia do pracy? Jak często robisz coś źle tylko dlatego, że nie masz teraz ochoty na wykonywanie obowiązków? Dzieci czytają wzorce zachowań swoich rodziców, dlatego rozwiązanie problemu z odrabianiem prac domowych może warto zacząć od zmiany zachowań dorosłych.

Odrabianie lekcji z dzieckiem – jakich błędów nie popełnić?

Odrabianie lekcji z dzieckiem wymaga przede wszystkim określenia rzeczywistego poziom wiedzy dziecka, zidentyfikowania jego talentów i umiejętności miękkich.

Najtrudniejszą rzeczą jest rozpoczęcie pracy. Uczniowie często zwlekają z odrabianiem pracy domowej, ponieważ nie wiedzą, jak podejść do zadania. Idealnie praca domowa powinna mieć na celu utrwalenie lub powtórzenie materiału, co oznacza, że powinna być wykonana bez udziału rodziców. Aby odrabianie lekcji z dzieckiem było przyjemnością, spójrz na listę zadań domowych z dzieckiem i porozmawiaj o tym, co należy zrobić i jak. Jeśli zadanie jest zbyt duże, podziel je na mniejsze elementy. Kiedy dziecko widzi sekwencję działań, łatwiej jest mu podejść do zadania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz