Jak przygotować dzieci do szkoły na jesień?
Przygotowanie dzieci do szkoły to nie tylko skompletowanie książek i zeszytów, to także konieczność kupienia odpowiednich ubrań i pozytywnego nastawienia.
Przygotowanie do szkoły – jakie ubrania kupić dzieciom?
Dziś moda dla dzieci jest całkowicie niezależną częścią projektów niczym nieróżniącą się od tej dla dorosłych. Decydując się na zakup garderoby dla swojego dziecka na jesień i zimę, każdy rodzic zawsze myśli o kilku rzeczach: wygodzie, praktyczności i przydatności. Obecnie projektanci mody tworzą ciekawe kolekcje dziecięce i organizują pokazy mody z udziałem młodych modelek, dzięki czemu stylowe i modne ubieranie dzieci nie jest takie trudne. Przygotowanie do szkoły wymaga zakupu kilku zestawów ubrań. Powinny być przeznaczone jednakowo na formalne spotkania, jak też do zabawy i chodzenia po domu. Przygotowanie do szkoły to też zakup tzw. mundurka szkolnego, o ile w szkole twojego dziecka obowiązuje swoisty dress code.
Zakupy szkolne – mundurek szkolny
Niektóre szkoły mają własne mundurki, ale w większości zasady pozostają takie same: „ciemny dół, jasna góra”. Rodzice, którzy po raz pierwszy przygotowują swoje dziecko do szkoły, mogą być nieco zdezorientowani – w sklepach jest ogromny wybór i nie wiadomo, co jest zbędne, a co konieczne, ile bluzek i koszul potrzeba, jak wiele spódnic i spodni warto kupić. Kiedy wybierasz się na zakupy szkolne, powinieneś zwrócić uwagę na takie elementy garderoby jak:
- Spodnie.
- Koszula.
- Kamizelka.
- Klasyczne czarne buty (ważne, żeby były wygodne).
- Sweter lub golf na zimę - jasny lub ciemny, ale surowy;
W przypadku dziewczynek najważniejsze zakupy szkolne to:
- Sukienka.
- Spódnica i spodnie.
- Biała bluzka, golf lub sweter.
- Wygodne buty, baletki lub sandały na wymianę.
- Ciepła kurtka - z chustą lub zapinana na guziki;
W garderobie ucznia powinna zawsze znajdować się elegancka biała koszula lub bluzka, którą zakłada się pierwszego września, lub do fotografii oraz kilka „codziennych” rzeczy. Przedmioty codziennego użytku mogą nie być białe, ale po prostu jasne: mleczne, kremowe, delikatne błękity czy delikatny róż, z dyskretnym nadrukiem. Białe ubrania są trudniejsze w pielęgnacji, jeśli nosisz je stale. Odzież sportowa powinna być wygodna. To np. spodnie (najlepiej z wysokim stanem), T-shirt, tenisówki. Jeśli zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu, należy kupić dziecku bluzę, a jeśli jest ciepło, można założyć szorty lub legginsy.
Jak ważna jest nauka przed szkołą?
Im więcej lat mają dzieci, tym częściej rodzice myślą o przygotowaniach do szkoły. Kiedy powinna zacząć się nauka przed szkołą i jak to zrobić, aby nie zepsuć dziecku dzieciństwa i nauczyć go wszystkiego, co niezbędne?
Ważny jest nie tyle wiek, ile emocjonalna i społeczna gotowość dziecka do zmiany dotychczasowego trybu życia. Będzie musiało odnaleźć się w zupełnie nowych warunkach, a to poważny test dla psychiki, stres.
Dziecko musi uznawać autorytet dorosłych, budować dialog z nauczycielem i znajdować kontakt z rówieśnikami. Dlatego tak ważne jest uczęszczanie do przedszkoli, bo tylko w zespole można doskonalić umiejętności komunikacyjne dziecka.
To, że dziecko opanowało już pisanie, czytanie i liczenie, nie oznacza, że jest gotowe do szkoły. Oprócz tych umiejętności szkolnych ważne są tak zwane systemy regulacyjne psychiki, które osiągają dojrzałość w wieku siedmiu lub ośmiu lat. Na przykład umiejętność wysłuchania nauczyciela, skupienia się na lekcji, planowania własnych działań w ramach przygotowań do szkoły i, co najważniejsze, motywacji do zdobywania wiedzy. Nauka przed szkołą powinna je na to przygotować.
Jak kształtować zdrowe nawyki szkolne?
Nie ma jakiejś określonej listy zagadnień, które dziecko powinno znać odpowiedź przed pójściem do szkoły. Paradoksalnie jednak dobrze jest ukształtować zdrowe nawyki szkolne, które na pierwszy rzut oka nie mają wiele wspólnego z instytucją oświaty.
Popularne jest powiedzenie, że dobre nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat. Kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole, jest już gotowe na naukę nowych umiejętności. Zdrowe nawyki naprawdę trzeba wykształcić jak najwcześniej. Im szybciej dziecko je ukształtuje, tym mniej wysiłku będzie musiało zastosować, aby wdrożyć je w swoje codzienne życie. Takie zdrowe nawyki szkolne to np. zdrowe odżywianie, zachowanie przy stole czy punktualność.
Grzeczność to kolejna ważna umiejętność, której należy nauczyć dziecko. „Proszę” i „dziękuję” to magiczne słowa, które pomogą dziecku poradzić sobie z wieloma problemami. Dlatego warto jak najwcześniej uczyć dziecko zasad grzeczności.
Komentarze (0)