Dojrzewanie dziecka – trudny czas dla dziecka i rodziców

Dojrzewanie to czas zmian, kiedy dziewczęta stają się młodymi kobietami, a chłopcy przemieniają się w mężczyzn. Jak powinni się wtedy zachować rodzice?

Etapy dojrzewania u dziewczynek – jak je rozpoznać?

Dojrzewanie u dziewczynek to czas, kiedy nastoletnie dziewczęta doświadczą wielu fizycznych i emocjonalnych zmian, w tym wzrostu piersi, owłosienia łonowego i pierwszych okresów.

Każda dziewczyna będzie się rozwijać inaczej niż jej rówieśniczki. Z reguły dojrzewanie może rozpocząć się już w wieku 8 lat, niektóre dziewczynki mogą rozwijać się wcześniej, inne później. Zmiana może być szybka lub stopniowa. Pierwsze etapy dojrzewania u dziewczynek to poszerzanie się bioder oraz wyszczuplenie talii. Być może to czas na zakup stanika sportowego. Kolejne etapy dojrzewania dziewczynek to pierwsza miesiączka i skurcze menstruacyjne. Zmiany hormonalne powodują również wahania nastroju.

Rodzice powinni starać się zdawać sobie sprawę z tego, jak czuje się ich córka i szukać odpowiedniego czasu, aby zacząć o tym mówić. W miarę dojrzewania ich ciała zmieniają się w dość przewidywalny sposób. Zmiany te są czasami nazywane etapem Tannera i mogą pomóc twojemu pediatrze dowiedzieć się, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Dojrzewanie dziewcząt – jak przebiega?

Dojrzewanie dziewcząt to naturalny przyrost masy ciała. Może to powodować problemy z samooceną. Wyjaśnij, że jest to naturalne i zachęć ją do rozwijania zdrowych nawyków żywieniowych i ćwiczeń, które pomogą jej utrzymać zdrową wagę.

Ciało dziewczynki nie tylko zmienia swój wygląd, ale także zaczyna działać w nowy sposób, ponieważ pierwsza miesiączka zaczyna się właśnie w okresie dojrzewania. To jest indywidualny proces. Ciało będzie się rozwijać w określonym czasie we własnym tempie. Niektóre dziewczynki są już prawie w pełni ukształtowane w wieku 14-16 lat, inne przechodzą przez ten okres do dojrzałości później.

Proces dojrzewania zaczyna się, gdy część mózgu zwana podwzgórzem zaczyna wytwarzać hormon zwany GnRH (hormon uwalniający gonadotropiny). Kiedy podwzgórze zaczyna wydzielać ten hormon według określonego wzorca — tak zwanego „wzoru pulsacyjnego” — powoduje, że inna struktura u podstawy mózgu, zwana przednim gruczołem przysadki, wytwarza dwie ważne substancje: FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący). Substancje te, zwane gonadotropinami, stymulują jajniki do uwalniania głównych żeńskich hormonów płciowych, estrogenu i progesteronu.

Dojrzewanie dziewcząt ma kilka etapów, a zmiany te zwykle zaczynają się między 9 a 14 rokiem życia. Etapy dojrzewania opisują zmiany zachodzące w ciele. Droga do dojrzewania trwa zwykle od 2 do 5 lat. W procesie dojrzewania:

  • Macica, pochwa i wargi sromowe zaczynają się zmieniać i rosnąć
  • Pojawiają się włosy łonowe
  • Piersi zaczynają się rozwijać
  • Pojawia się pierwsza wydzielina z pochwy
  • Rozpoczyna się miesiączka
  • Klatka piersiowa jest w pełni rozwinięta

Nastolatkowie

Etapy dojrzewania u chłopców – pierwsze sygnały

Aktywna faza dojrzewania u chłopców trwa kilka lat i składa się z kilku etapów. Jednak etapy aktywne poprzedza kilka etapów początkowych, bez których przejście do fazy aktywnej jest po prostu niemożliwe. Istnieją dwa początkowe etapy - rozwój w łonie matki i początkowe dojrzewanie.

Mniej więcej między dwunastym a szesnastym tygodniem następuje ostateczne ukształtowanie cech płciowych, dzięki którym możliwe jest rozróżnienie płci dziecka. U chłopców formuje się moszna i penis, a jądra znajdują się w jamie brzusznej do końca ciąży matki i schodzą do moszny w ostatnich tygodniach przed porodem.

Początkowe dojrzewanie. Te etapy dojrzewania u chłopców są również nazywane okresem niemowlęcym lub „dzieciństwem”. Jego czas trwania wynosi od dziewięciu do jedenastu lat od momentu narodzin. Czasami jednak okres ten może trwać dłużej. W tym okresie, wraz ze wzrostem chłopca, zwiększa się rozmiar penisa i moszny. Mówiąc najprościej, następuje normalny fizjologiczny wzrost szkieletu i narządów płciowych. Zachowanie emocjonalne nastolatka jest stabilne, bez gwałtownych eksplozji emocji i wahań nastroju.

Etapy dojrzewania u chłopców aktywne składają się z trzech okresów: początkowego dojrzewania, procesu dojrzewania i końcowego etapu dojrzewania.

Dojrzewanie chłopców – trzy etapy

Początkowe dojrzewanie. Zwykle rozpoczyna się po ukończeniu jedenastego roku życia. Jak wspomniano powyżej, w niektórych przypadkach okres może być późniejszy i rozpocząć się u nastolatka w wieku czternastu lat. To bardzo ważny okres w procesie dojrzewania. To w tym okresie organizm chłopca przygotowuje się do kolejnych etapów dojrzewania.

Dojrzewanie chłopców na tym etapie to wzrost hormonów. Przysadka zaczyna wytwarzać znacznie więcej hormonów, takich jak somatotropina, follitropina. Hormony wpływają na tkankę mięśniową i kostną w organizmie, to znaczy przyspieszają jej wzrost. Hormony oddziałują również na gruczoły płciowe, pod których wpływem przyspiesza się wzrost prącia, moszny i jąder.

Dojrzewanie chłopców na tym etapie kończy się w wieku 14 lat. U nastolatków obserwuje się zmiany w strunach głosowych - głos staje się głośniejszy i ostrzejszy, wydaje się, że nastolatek nie słyszy siebie i w rezultacie mówi głośniej.

Zaczynają być aktywnie wytwarzane hormony płciowe - androgeny i estrogeny. Pod wpływem androgenu znacznie wzrasta wzrost penisa, moszny i jąder. Nadmiar estrogenu prowadzi do obrzęku i lekkiego bólu brodawek sutkowych. Pod wpływem hormonów gruczoł krokowy intensywnie wytwarza nasienie w jądrach i płynie nasiennym.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz