Zimowe zabawy w domu: kreatywne pomysły na spędzanie czasu z dziećmi
Coming out w rodzinie - jak wspierać dzieci LGBT?
Lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe (LGBT) w Polsce często zmagają się z nietolerancją i nierównością prawną. Najgorsza jest sytuacja nastolatków, którzy decydują się ujawnić swoją prawdziwą orientację seksualną. Dlatego tak ważna jest tu rola rodziców, którzy powinni wiedzieć jak odpowiednio wesprzeć swoje dziecko.
Rodziny LGBT w Polsce – stan prawny
Stosunki seksualne osób tej samej płci są w Polsce legalne. Zostało to oficjalnie skodyfikowane w 1932 roku, a polskie prawo wprowadziła wówczas równy wiek przyzwolenia dla homoseksualistów i heteroseksualistów. Polska przyznaje osobom LGBT takie same prawa jak heteroseksualistom tylko w niektórych obszarach. Osoby homoseksualne i biseksualne mogą służyć w Siłach Zbrojnych RP, a osoby transpłciowe mogą zmieniać płeć zgodnie z określonymi wymogami. Polskie prawo zabrania dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na orientację seksualną. Nadal jednak osoby LGBT muszą zmagać się z dyskryminacją, jeśli chodzi np. o możliwość zawierania związków partnerskich, a także, jeśli chodzi o odbiór społeczny osób homoseksualnych. Rodziny LGBT w Polsce szczególnie skarżą się na niski stopień tolerancji w szkołach podstawowych i średnich, a także przyzwolenie na hejt wobec osób homoseksualnych. Rodziny LGBT w Polsce są tym samym nieproporcjonalnie odpowiedzialne za udzielenie wsparcia swoim bliskim LGBT.
Do jakiego wieku kształtuje się orientacja seksualna?
Niektórzy ludzie uświadamiają sobie swoją orientację w dzieciństwie, inni jako nastolatkowie, a jeszcze inni po czterdziestce. Jednocześnie orientacja nie zawsze pokrywa się z zachowaniami seksualnymi. Osoby homoseksualne często poślubiają kobiety, a nastolatki uprawiają seks z przedstawicielami własnej płci, ale uważają się za heteroseksualne. Jeśli chodzi o to, do jakiego wieku kształtuje się orientacja seksualna, to weźmy pod uwagę, że istnieją pojęcia „orientacji seksualnej” i „samoidentyfikacji”, które należy oddzielić. Orientacja seksualna ma miejsce wtedy, gdy dana osoba zdaje sobie sprawę, do jakiej płci czuje pociąg, a samoidentyfikacja to sposób, w jaki dana osoba nazywa siebie.
Mówiąc najprościej, jeśli kobietę pociągają kobiety, jest to orientacja homoseksualna. Jednocześnie może ignorować swoje zainteresowania seksualne i uważać się za heteroseksualną, ponieważ związki osób tej samej płci są potępiane w społeczeństwie. A kiedy kobieta sama akceptuje, że pociągają ją inne kobiety i nazywa siebie lesbijką, jest to samoidentyfikacja.
Istnieją jednak badania, które wskazują, do jakiego wieku kształtuje się orientacja seksualna. Według jednego z nich z 1996 roku dzieci stają się świadome swojej orientacji w okresie dojrzewania. Autorzy badania, poświęconego samoidentyfikacji homoseksualnej, przeanalizowali dane dotyczące 202 nastolatków i doszli do wniosku, że dziewczęta stają się świadome pociągu do osób tej samej płci w wieku około 10 lat, a chłopcy - w wieku 9. W tym samym czasie średni wiek samoidentyfikacji wynosi 16 lat dla lesbijek i 16,7 dla gejów.
Badanie z 2000 roku wykazało również, że średni wiek, w którym ludzie stają się świadomi swojej orientacji, to 10 lat. A zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej w 2013 roku wśród 1081 Amerykanów LGBT, większość respondentów określiła swoją orientację w wieku 10-19 lat. Jednak nie ma określonego lub prawidłowego wieku, w którym każda osoba powinna zdać sobie sprawę, do kogo tak naprawdę czuje pociąg. Wszystko zależy od czynników biologicznych, socjologicznych i kulturowych.
Co robić, gdy moje dziecko jest LGBT?
Najważniejszą rzeczą, gdy wiemy już, że moje dziecko jest LGBT, jest poszukiwanie wiedzy. Ta jest główną bronią przeciwko nietolerancji. Studiując na własną rękę problem ksenofobii, dowiesz się, jak najlepiej wspierać swoje dziecko. Dowiesz się również, jak rozmawiać z dzieckiem w taki sposób, aby nieumyślnie nie zranić jego uczuć. Korzystaj z odpowiednich zasobów informacyjnych, łącz się z innymi rodzicami, którzy wspierają swoje queerowe dzieci, i czytaj teksty, w których osoby queer opowiadają o własnych doświadczeniach.
Świadomość że moje dziecko jest LGBT, może być trudna do zaakceptowania jeśli jesteś osobą religijną i próbujesz pogodzić swoją wiarę z pragnieniem utrzymania dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że religia i przyjęcie tożsamości queer nie wykluczają się wzajemnie. W rzeczywistości istnieje wiele społeczności, które są poświęcone włączaniu osób queer do wspólnot religijnych i gdzie można znaleźć podobnie myślących ludzi.
Jak wspierać nastolatków LGBT – główne zasady
Jeśli nie wiesz jak wspierać nastolatków LGBT, to przede wszystkim uznaj ich uczucia. Z doświadczenia wynika, że dorośli często z różnych powodów lekceważą uczucia dzieci.
Świat wielokrotnie zdewaluuje uczucia twojego dziecka. To może sprawić mu wiele bólu i sprawić, że uwierzy, że na miłość i akceptację trzeba sobie zasłużyć. Uznając uczucia swoich dzieci, pomagasz im skonfrontować się z tym. Kiedy twoje dzieci opowiadają ci o swojej queerowej tożsamości, zaufaj im. Nie odrzucaj tego i nie zachowuj się, jakby to był „tylko okres”. Nawet jeśli jest to okres i uczucia twojego dziecka będą się zmieniać z czasem, to nadal nie oznacza to, że uczucia, których doświadcza dzisiaj, nie są prawdziwe. Określając jak wspierać nastolatków LGBT, należy ich po pierwsze słuchać. Słuchając swoich dzieci i uznając ich uczucia, pokazujesz, że można się do ciebie zwrócić o wsparcie i akceptację.
Komentarze (0)