Mężczyzna w kapeluszu – jak dobrać męski kapelusz na lato?

Kapelusz jest dla wielu mężczyzn nadal obowiązkowym elementem, zwłaszcza kiedy zachodzi konieczność zakrycia głowy latem.

Uniwersalny i elegancki kapelusz męski słomkowy

Kapelusze przeszły znaczącą ewolucję od momentu powstania. Pierwotnie proste czapki zwane Pileus, były noszone ze względów religijnych i jako symbol statusu. Jeden z pierwszych udokumentowanych kapeluszy jest widoczny na obrazie w grobowcu w Tebach, przedstawiającym mężczyznę w słomkowym kapeluszu. Chociaż prawdopodobnie nie jest to pierwszy noszony kapelusz, ilustruje on znaczenie nakrycia głowy na przestrzeni wieków. Podczas gdy większość dzisiejszych kapeluszy ma jakąś formę rondu, ten kapelusze był go pozbawiony. Pierwszy kapelusz z rondem też pochodzi z Grecji i nazywał się Petasos. Mężczyźni zakładali kapelusze jako symbol swojej pozycji i starając się uzupełnić swój styl.

Znalezienie odpowiedniego kapelusza na lato nie musi być trudne, wystarczy trochę poznać różne ich rodzaje. Styl wymaga połączenia swojego gustu z obiektywnym spojrzeniem na to, co nam pasuje. Na przykład wysoki mężczyzna z dużą głową powinien zwrócić uwagę na kapelusz męski słomkowy z szerokim rondem. Mężczyzna ze szczupłą twarzą powinien zaś wybrać kapelusz z wąskim rondem.

Nadal najpopularniejszym wyborem jest kapelusz męski słomkowy panamski. Te kapelusze są lekkie, oddychające i stanowią doskonały dodatek do tego lnianego garnituru. Emanują ponadczasową charyzmą, nawiązując do takich postaci jak Gregory Peck, Brad Pitt, Robert Redford, Paul Newman, Sir Anthony Hopkins i Prince Charles.

Same kapelusze panamskie pochodzą z Ekwadoru, gdzie są robione do dziś. Z kolei ręcznie tkany kapelusz męski słomkowy Panama został zaprojektowanym przez Scala, który ma szerokie rondo i wentylowaną koronę. Ta kwintesencja letniej męskiej czapki jest idealna zarówno na leniwy dzień przy basenie, jak i na wytworne letnie wesele.

Dobrym wyborem jest też swobodna lub szykowna, letnia lub jesienna, czarna lub biała fedora. To ponadczasowy kapelusz z miękkim rondem chapeau ze wciętą koroną i przywołuje nostalgiczne obrazy Humphreya Bogarta, Franka Sinatry i tak, Indiany Jonesa. Chociaż fedory są często uważane za idealne na chłodniejsze miesiące, są świetnymi letnimi kapeluszami dla mężczyzn, o ile wybierzesz odpowiedni materiał.

Kapelusz męski na lato – jaki wybrać?

Fedora to niezwykle wszechstronny kapelusz męski na lato, ale dobrym wyborem jest też czapka z daszkiem typu snapback – nazwana tak ze względu na regulowany pasek z tyłu, z szerokim rondem i kojarzącą się teraz bardziej z koszykówką niż z baseballowymi modelami.

W tym przypadku czapka bejsbolówka typu snapback jest częścią stroju, który jest prosty, ale wciąż modny. To połączenie ciemnych dżinsów z luźnym białym T-shirtem.

Z kolei kapelusz męski na lato typu bucket to jedne z najlepszych „czapek przeciwsłonecznych” nie tylko dlatego, że chronią twarz przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale także dlatego, że chronią często pomijaną część ciała: uszy. Często wykonany z mieszanek bawełny, płótna lub poliestru, charakteryzuje się luźnym krojem i wydłużonym rondem, które wygląda bardzo podobnie do kapelusza o sztywniejszym rondzie.

Kapelusz plażowy męski

Kapelusz plażowy męski – modele

Jeśli chcesz zachować swobodę ruchu, a jednocześnie wyglądać modnie, to odpowiednim rozwiązaniem jest kapelusz plażowy męski z szerokim rondem. Jeśli szukasz czegoś prostego, ale wyrafinowanego, ta ręcznie szydełkowana czapka firmy Scala to dobry początek. Będziesz jednocześnie chroniony przed słońcem i stylowy.

Dobrym wyborem jest też kapelusz plażowy męski w stylu żeglarskim. Noszony we właściwym środowisku i we właściwy sposób – powiedzmy z bretońską bluzką i kilkoma przyciętymi chinosami– będzie wyglądać elegancko i zabawnie w równym stopniu.

Kapelusz męski letni – alternatywne modele

Kapelusz męski letni to najlepsza opcja na weekendy w parku i na festiwale. Pasuje do większości kształtów głowy. Wiele firm produkuje dziś serię kapeluszy rybackich z nadrukiem (nieco z większym rondem na kapeluszu kubełkowym).

Kapelusz męski letni należy wybierać pod kątem ich budowy. Korona stanowi dużą część kapelusza i odpowiada za zakrycie i ochronę czubka głowy. Często w przypadku letnich kapeluszy jest to najlżejsza i oddychająca część modelu. Z kolei opaska przymocowana jest do dolnej części korony i pomaga wchłonąć wilgoć z czoła użytkownika, aby zapobiec jej spływaniu po twarzy lub oparzeniu oczu. Często można ją regulować za pomocą smyczy lub sznurka, który można pociągnąć. Inną często używaną nazwą jest puggaree, której nie należy mylić z opaską, ponieważ otaczają obwód na zewnątrz kapelusza, a nie od wewnątrz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz