Markowa odzież rowerowa – co ubrać na rower?

Teoretycznie, pytanie o to, jaki strój na rower wybrać, nie jest skomplikowane. Konstruując odpowiedź na nią szybko uświadamiamy sobie jednak, że nie jest to prosta kwestia. Co więcej, jest ona uzależniona od tak wielu czynników, że nie sposób udzielić jej w jednym zdaniu. Uwzględnia się przecież nie tylko porę roku, ale również to, jak często siadamy za kierownicą jednośladu, jakie dystanse pokonujemy, a nawet… jak wygląda droga, którą przemierzamy.

Odzież rowerowa – najważniejsze zasady

Choć każda sytuacja jest nieco inna, warto pamiętać o tym, że istnieje przynajmniej kilka uniwersalnych zasad, które można wcielać w życie zawsze, gdy interesuje nas odzież rowerowa. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że zawsze lepiej jest mieć co zdjąć, jeśli alternatywą dla tego podejścia jest przegrzanie się lub zmarznięcie. Zastanawiając się nad tym, jakie ubrania na rower wybrać, warto więc pomyśleć o korzyściach, jakie może nam przynieść ubieranie się na cebulkę. Jeśli założymy kilka warstw dość cienkich ubrań zamiast jednej warstwy charakteryzującej się sporą grubością, będziemy mogli lepiej reagować na zmienne warunki pogodowe.

Warto też pamiętać o tym, że jakość ma znaczenie. Odzież na rower nie powinna być wykonana z niskiej klasy materiałów, które nie pozwalają skórze oddychać nawet, jeśli jej zakup będzie wydawał się nam sposobem na oszczędności, nad którym warto się zastanowić. Czasem lepiej wydać nieco więcej pieniędzy w sklepie, który postrzegamy jako wartościowy niż decydować się na odzież niskiej klasy, której będziemy mieli serdecznie dość już po pokonaniu kilku kilometrów na rowerze.

Ubrania na rower – ważna bielizna

Gdybyśmy mieli wskazać błąd, który wybierając ubrania na rower popełniają nawet najbardziej doświadczeni rowerzyści, z pewnością musielibyśmy wspomnieć o bieliźnie. Dziś to bielizna termoaktywna jest tą, która cieszy się największym powodzeniem. Chwalą ją amatorzy i zawodowcy, a ponieważ jej cena systematycznie spada, zaopatrzenie się w nią przestaje być problemem. Niestety, tego rodzaju odzież rowerowa sprawdza się jedynie wtedy, gdy jest jedyną bielizną noszoną podczas jazdy. Jeśli nie będziemy przestrzegali tej zasady, z pewnością nie będziemy też czuć się komfortowo podczas jazdy. Jakby tego było mało, zwiększymy ryzyko pojawienia się otarć i odparzenia, a więc tego, czego chcieliśmy uniknąć stawiając na bieliznę termoaktywną.

Odzież rowerowa

Najlepsza odzież na rower na lato

Lato to pora roku, która, pozornie, nie stawia przed rowerzystami zbyt dużych wymagań. Niestety, niejednokrotnie okazuje się, że teoria i praktyka nie idą ze sobą w parze. Pogoda latem nie jest wcale tak niezmienna, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, ubrania na rower powinny być więc wybierane maksymalnie starannie. Idealny zestaw to:

Spodenki i szorty dbające nie tylko o zapewnienie pożądanej temperatury, ale również o odprowadzanie potu.

Koszulka rowerowa – najlepiej syntetyczna i oddychająca.

Skarpetki rowerowe pozwalające stopom na odprowadzanie wody.

W tym miejscu warto podkreślić, że sięganie po obcisły strój na rower nie jest wcale koniecznością. Jeśli lepiej czujemy się w luźniejszych ubraniach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie na nich opierał się przygotowany strój.

Strój na rower na chłodniejsze dni

Pogoda nie zawsze sprzyja, rowerem można jednak jeździć także wtedy, gdy nie jest najlepsza. Oczywiście, odzież na rower na chłodniejsze dni powinna być wybierana z rozwagą i dużą starannością. Nie należy jednak obawiać się wiążących się z nią wyzwań, bo producenci ubrań dla rowerzystów sprawiają, że naprawdę jest w czym wybierać.

Oczywiście, gdy pogoda na dworze zaczyna się psuć, nie ma już miejsca na krótkie spodenki. Bardziej klasyczne spodnie na rower pozwolą na zabezpieczenie naszych nóg przed wychłodzeniem. Na rynku ich wybór jest dziś imponujący, jeśli więc nie czujemy się komfortowo w klasycznych modelach z długą nogawką, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy sięgnęli po spodnie ¾. Dobrym pomysłem będzie też postawienie na bluzę z długim rękawem narzuconą bezpośrednio na koszulkę termoaktywną. Te, które powstają z myślą o rowerzystach, są lekkie, w każdej chwili można więc ściągnąć je i wrzucić do plecaka.

Choć wiele osób o tym zapomina, już jesienią powinniśmy pomyśleć o korzyściach, jakie mogą nam przynieść rękawiczki. Te nie tylko zabezpieczają przed niską temperaturą, ale również sprawiają, że chwyt kierownicy jest pewniejszy. To cenne wsparcie zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się po zatłoczonych drogach miejskich.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz