Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Promieniowanie UV szkodzi naszym oczom bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że w odniesieniu do najmłodszych może okazać się szczególnie niebezpieczne. Nic więc dziwnego, że ochrona oczu dzieci jest tematem, któremu poświęca się szczególnie wiele uwagi. Jednym ze sposobów na jej zapewnienie jest inwestycja w dobre okulary przeciwsłoneczne. Nadszedł więc czas, aby poświęcić im nieco uwagi.
Od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Jednym z pierwszych pytań stawianych przez rodziców wydaje się pytanie o to, od kiedy inwestować w okulary przeciwsłoneczne dla dziecka. Lekarze nie mają problemu z udzieleniem na nie odpowiedzi. W ich przekonaniu, im wcześniej zajmiemy się ochroną oczu maluchów, tym lepiej. Oczywiście, trudno zakładać, że okulary będą noszone przez noworodki, im jednak szybciej nauczymy dzieci sięgania po okulary przeciwsłoneczne, tym lepiej. Wyrobienie w nich nawyku ich zakładania nie tylko ochroni je przed uszkodzeniami oczu, jakie może spowodować promieniowanie UV. Może przyczynić się też do zmniejszenia ryzyka wystąpienia w przyszłości ryzyka nowotworów – tak samych oczu, jak i skóry wokół nich.
Jakie okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka?
Nie jest łatwo wskazać, jakie okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka są tymi, którymi dobrze się zainteresować w pierwszej kolejności. Zadanie to stanie się jednak łatwiejsze do zrealizowania, gdy zastanowimy się nad tym, jakie aspekty są tymi, na które powinno się zwracać szczególną uwagę. Tu na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo, nie bez znaczenia wydaje się jednak również rozmiar i dopasowanie, a także elastyczność oprawki. Ostatnia z wymienionych kwestii zasługuje na szczególną uwagę. Mamy do czynienia przecież z okularami przeznaczonymi dla naprawdę małych dzieci. Elastyczne, gumowe oprawki są znacznie wygodniejsze niż inne ich rodzaje, a ich regulowane paski sprawiają, że mogą rosnąć razem z główką malucha.
Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt – jak wybierać?
Sięgając po okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt należy mieć na uwadze przede wszystkim komfort malucha. Ten zapewniają przede wszystkim miękkie, silikonowe noski, choć nie do przecenienia jest także miękkość i lekkość obudowy jako całości. Warto też pamiętać, że rozwiązanie to powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim – chronić. Niech więc okulary zakrywają jak największą przestrzeń znajdującą się wokół oczu dziecka. Producenci najlepszych modeli dbają też o to, aby okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt były wyposażone w otwory wentylacyjne. Ich obecność przyczynia się do tego, że soczewki nie parują, a tym samym maluch nie koncentruje się wyłącznie na próbach ściągnięcia okularów.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 0-2
Maluchy, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia niejednokrotnie zaskakują swoich rodziców aktywnością i ciekawością świata. Zwykle nie potrafią też przewidzieć, jakie będą konsekwencje podejmowanych przez nie działań. Nic więc dziwnego, że producenci okularów przeciwsłonecznych muszą być przygotowani na wiele trudnych do przewidzenia scenariuszy. Szukając naprawdę dobrych modeli warto zadać sobie więc kilka pytań. Jedno z najważniejszych odnosi się do ich wytrzymałości. Okulary powinny być odporne zarówno na upadki, jak i na uderzenia. Nie należy też inwestować w te, które posiadają niewielkie elementy, łatwe do odczepienia, Dzieci są wyjątkowo pomysłowe i mogą spróbować je zdemontować, a to może prowadzić choćby do skaleczenia. Lekarze przypominają też o tym, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 0-2 lata powinny być dobrze dopasowane. Nie mogą być zbyt ciasne, niebezpieczne będzie jednak również sięgnięcie po jeden ze zbyt luźnych modeli. Warto też pamiętać, że okularów przeciwsłonecznych nie nosi się dla ozdoby, a ich nadrzędnym celem jest gwarancja ochrony UV na odpowiednio wysokim poziomie.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci 2-4 lata
Maluchy, które mają już ukończone dwa lata, lubią decydować o sobie. Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy więc mieć na uwadze ich zdanie. Jeśli więc podoba im się konkretna stylistyka, nie ma sensu tłumaczyć im, że moda przemija, a nam – dorosłym – nie odpowiada kolorystyka lub nawiązanie do konkretnej bajki. Zamiast tego lepiej skoncentrować się na jakości oprawek, lekkości soczewek, a przede wszystkim - na bezpieczeństwie jakie mają zagwarantować konkretne rozwiązania. Dzieciom w wieku od dwóch do czterech lat można kupić okulary wyposażone w soczewki polaryzacyjne, a więc takie, które redukują odblaski. Będzie można je docenić zwłaszcza wtedy, gdy promienie słoneczne okażą się szczególnie intensywne.
Komentarze (0)