Jak rozwijać dziecięcą twórczość? Jak stymulować twórczość dziecka?

To oczywiste, że wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Każdego dnia starają się zapewnić im niezbędne narzędzia, których potrzebują, aby stawić czoła przeszkodom w przyszłości.

Pamiętaj, że wychowywanie dzieci nie jest łatwym zadaniem, wymaga między innymi czasu, miłości, zaangażowania, odpowiedzialności, a ważnym elementem wychowania jest pobudzenie kreatywności dzieci.

Dziecięca twórczość – jak ją stymulować?

Jeśli twoje dziecko tworzy dzieło sztuki, zamiast mówić „to jest bardzo kreatywny rysunek”, powinieneś powiedzieć „jesteś bardzo kreatywną osobą”. Pomaga rozwijać poczucie własnej wartości, co oznacza, że twoje dziecko poczuje się jak osoba kreatywna z wyjątkowymi pomysłami.

Bardzo ważne i ważne jest, aby dzieci wiedziały, kim są i jakie są ich możliwości, aby wraz z wiekiem nie traciły zdolności twórczych. Istnieją badania, które wykazały, że dzieci, chwalone za swoje czyny, stają się znacznie bardziej świadome tego, kim są i czego chcą. Dziecięca twórczość powinna być nieustannie stymulowana, tak aby komplementy stały się elementem ich tożsamości.

Dziecięca twórczość wymaga poszerzenia granic. Im mniej kategorycznych zasad tym lepiej.

Twórczość dzieci powinna być nieskrępowana

Każde dziecko ma niezwykłe spojrzenie świat i chęć wyrażania siebie. Ale nie wszyscy rodzice zwracają należytą uwagę na rozwój twórczości dzieci. Na pierwszym miejscu stawiają rozwój intelektualny i fizyczny. To wszystko z pewnością jest ważne, ale nie można nie doceniać znaczenia kreatywności w życiu dziecka.

Ważne jest, aby dać dzieciom możliwość zapoznania się z dużą ilością zajęć twórczych: malowanie i modelowanie, zajęcia wokalne i aktorskie, scrapbooking, architektura, choreografia dla dzieci. Nie trzeba robić wszystkiego na raz - warto spróbować czy dana twórczość dzieci jest atrakcyjna dla naszego dziecka. Jeśli dziecko to lubi, kontynuuj uczęszczanie na zajęcia. Jeśli nie, przestań, ale nawet jedno lub dwa zajęcia przyniosą korzyść i wzbogacą skarbnicę doświadczeń.

Podczas angażowania się w nowy rodzaj aktywności, mózg uczy się myśleć w nowy sposób. Kreatywność pomaga dzieciom przeżyć trudne chwile, radzić sobie z emocjami i uczyć się odczuwania emocji drugiego człowieka, twórczość dzieci łagodzi też stres.

Kursy frezowania, modelowania i rysowania dla dzieci rozwijają zdolności motoryczne, które są związane z rozwojem mowy dziecka. Twórcze działania pomagają dziecku w realizacji swojego potencjału, a także wyznaczają zawodową ścieżkę przyszłego rozwoju.

Już w wieku 2-3 lat dziecko chętnie reaguje na propozycję rysowania, śpiewania lub tańczenia, a w wieku 5-6 lat aktywność nabiera większego znaczenia. Do umiejętności motorycznych i myślenia przestrzennego możesz użyć mozaik, puzzli, koralików. Obecnie istnieje wiele zestawów z technikami plastycznymi dla dzieci: ebru, grawerowanie, malowanie piaskiem, sztuka żywiczna. Z kolei gry planszowe rozwijają szybkość myślenia, umiejętność szybkiego znalezienia niestandardowego rozwiązania.

Twórczość dziecka, malowanie farbkami

Twórczość dziecka – jak ją stymulować?

Twórczość dziecka powinna być stymulowana od najwcześniejszych lat. Doświadczenie dotykowe jest bardzo ważne w każdym wieku, a zwłaszcza w dzieciństwie. Dlatego tak ważna dla wszechstronnego rozwoju dzieci jest interakcja z różnymi materiałami artystycznymi: farbami, pastelami, gliną, ołówkami. Na tym zbudowana jest arteterapia dzieci. Materiały tworzą różne zmysłowe obrazy, angażują nowe połączenia neuronowe.

Twórczość dziecka może być stymulowana w bardzo prosty sposób. Np. czytaj przed snem i dyskutuj o tym, co czytasz. Niech czytanie przed snem stanie się dobrą rodzinną tradycją. Przydaje się również wymyślanie alternatywnych historii z bohaterami i inspiruje do samodzielnego pisania historii. Rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie, a także poprawia mowę, łagodzi stres i rozwija empatię.

Zapisz dziecko na zajęcia. W rozmaitych kółkach zainteresowań placówkach dzieci mogą szkolić się w wielu dyscyplinach – od robotyki po aktorstwo. To często szkolenia ze sztuk teatralnych, śpiewu i choreografii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz