Zimowe zabawy w domu: kreatywne pomysły na spędzanie czasu z dziećmi
Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu?
Wykorzystanie poddasza jako pokoju dla dziecka jest nie tylko możliwe, ale też bardzo wygodne. Kluczowa jest jednak właściwa aranżacja pomieszczenia.
Pokój dziecka na poddaszu - oświetlenie
Poddasze różni się od zwykłego pokoju: jego lokalizacją oraz faktem, że elementy dachu pełnią funkcję ścian. Kreatywnie zaprojektowane poddasze nie tylko zapewnia komfort, ale jednocześnie stwarza wrażenie przestronności. Prace nad przekształceniem zwykłego strychu w dziecięcy pokój na poddaszu można podzielić na dwa etapy:
- Dekoracja pokoju.
- Zagospodarowanie przestrzenne - zaaranżowanie miejsca do gier, zabaw i miejsca do spania.
Pokój dziecka na poddaszu jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy ma dużo okien. Różne techniki projektowe, takie jak kolorystyka czy umiejętne rozmieszczenie opraw oświetleniowych itp., pomogą uzyskać światło w pokoju dziecięcym na poddaszu. Oświetlenie wieczorne również powinno być przemyślane, aby nie obciążać niepotrzebnie wzroku dziecka podczas czytania, rysowania itp. Oprawy oświetleniowe powinny harmonizować z ogólnym wystrojem pomieszczenia. Istotne jest uzupełnienie oświetlenia ogólnego o źródła światła dla poszczególnych stref, jeśli chodzi o pokój dziecka na poddaszu.
Pokój chłopca na poddaszu - kolorystyka
Kolorystyka w pokoju dziecinnym na poddaszu może być bardzo różna. Dekoracja pokoju dziecięcego dla chłopca powinna być utrzymana w jasnoniebieskich odcieniach, uzupełniona wielokolorowymi jasnymi tkaninami. Należy unikać zbyt wielu jaskrawych akcentów. Pastelowe kolory po prostu uspokoją dziecko, zrównoważą jego stan emocjonalny. Dla spokojnego dziecka możesz wybrać bardziej kolorowe wnętrze. W każdym razie atmosfera powinna być radosna i lekka.
Pokój chłopca na poddaszu powinien być wyposażony w drewniane meble, kolorowe tkaniny, jasne elementy wystroju, kontrastujące z jasnymi ścianami w odcieniach beżu i jasnej zieleni. Niestandardowe formy samego poddasza dyktują już pewne warunki aranżacji. Wysokość pokoju uzależniona jest od kształtu stropu utworzonego przez skos dachu. W zależności od tego określają możliwość lub niemożność ustawienia wysokich szafek do przechowywania rzeczy lub korzystania z szafek nocnych, półek, regałów i miniaturowej szafy.
Najpopularniejszy pomysł na pokój chłopca na poddaszu to: łóżko znajduje się pod skosem, miejsce do pracy znajduje się przy oknie, pośrodku znajduje się strefa zabaw. Doskonałym rozwiązaniem dla małego pokoju dziecinnego na poddaszu jest wysuwane łóżko, które zapewnia dodatkową przestrzeń do przechowywania. To zwolni więcej miejsca.
Jaki powinien być pokój dziewczynki na poddaszu?
W pokoju dziecięcym z reguły znajduje się mnóstwo zabawek, książek i różnych akcesoriów, które można wygodnie przechowywać w otwartych półkach, stojakach i szafkach. Na szczęście poddasze ma wszystkie warunki do wygodnego przechowywania dużej ilości rzeczy. Przy doborze i aranżacji mebla w pokoju warto najpierw skonsultować się z dzieckiem, ale jednocześnie należy kierować się podstawowymi zasadami jego rozmieszczenia.
Pokój dziewczynki na poddaszu powinien być aranżowany w połączeniu z osobowością dziecka. Dla dziecka to świat, w którym żyje, bawi się, uczy i odpoczywa. Dlatego pokój dziewczynki na poddaszu, musi być ukierunkowany na rozwijanie różnych umiejętności i talentów, rozbudzanie chęci do nauki i zainteresowania życiem.
Materiały ścienne, które dają efekt podciągania, takie jak tapeta na ścianach z pionowym paskiem, wizualnie podnoszą sufity na poddaszu. Natomiast w domach z wysokim dachem przestrzeń wewnętrzna jest najczęściej nieproporcjonalnie wydłużona w pionie. Aby zrównoważyć wysokość, możesz na przykład zaakcentować poziome linie w dekoracji ściennej jasnym kolorem. W wąskiej niszy bezpośrednio pod skosem wygodnie jest umieścić stojak na książki i zabawki.
Pokój dziecięcy na poddaszu – opcje wykończenia
Przy wyborze materiału wykończeniowego przestrzegane są następujące podstawowe zasady: gdy nachylenie dachu jest duże i pomieszczenie jest duże, stosuje się rozciągające wykończenia podłużne, wizualnie podnosząc sufit. Pokój dziecięcy na poddaszu z wydłużonym dachem niewielką przestrzeń uzupełniają poprzeczne belki ozdobne, podłużne otwarte półki i poprzeczne wykończenia.
W razie potrzeby strop może być wykonany z drewna i płyt kartonowo-gipsowych. Gdy strych jest ogromny, używa się kartonu lub wykonuje się sufity na ramie. Podstawowym kolorem sufitu jest biały w wykończeniu matowym lub błyszczącym. Płyta gipsowo-kartonowa jest zagruntowana, pokryta farbami akrylowymi lub otynkowana. Każdy pokój dziecięcy na poddaszu dobrze prezentuje się z drewnianymi wykończeniami.
Komentarze (0)