Dom

Budowa domu czy dom do remontu – co się bardziej opłaca?

Pytanie o to, co wpływa na koszt budowy czy remontu, są bardzo częste. Podobnie jak te – czy bardziej opłaca się budowa domu, czy jego remont.

Ile kosztuje budowa domu?

Wszystko zaczyna się od wyboru projektu i technologii budowy. Są tańsze technologie, na przykład rama, są droższe technologie, na przykład cegła lub rama monolityczna. Różnica w koszcie metra kwadratowego domu wybudowanego według jednego projektu może sięgać 100%. Podstawowym niuansem, który można określić na oko, jest liczba rogów domu. Im więcej rogów, tym wyższa cena. Optymalne w cenie są domy kwadratowe lub prostokątne. Pod tym względem proste i najpopularniejsze domy typu wiejskiego, z prostym dwuspadowym dachem na pewno nie wyglądają tak atrakcyjnie, ale koszt ich budowy jest najniższy.

Optymalizacja projektu na etapie projektowania i planowania lub po nim może obniżyć koszty o co najmniej 20% bez obniżania jakości konstrukcji. Równie ważnym, ale dobrze znanym faktem jest to, że im więcej metrów kwadratowych, tym więcej kosztować będzie budowa domu. A im mniejszy dom, tym droższy jest 1m2 jego budowy.

Po ustaleniu tego przechodzimy do miejsca, na którym zostanie wybudowany dom. Na niektórych działkach zakupionych tanio, wszystkie oszczędności na kosztach działki zostaną pochłonięte przez koszt podstawy. Budowa domu na takim terenie to często zadanie trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe, tutaj już będą dominować czynniki wyboru technologii budowy.

Ponadto ważna jest możliwość korzystania ze specjalnego sprzętu. Jeśli maszyna nie może wejść na miejsce, natychmiast gwałtownie na znaczeniu zyskują prace ręczne, ponieważ beton będzie musiał być przygotowany ręcznie, co jest droższe, przy dużych ilościach prac betonowych. Materiały budowlane są wysokiej jakości i niedrogie - złej jakości. Więc główne czynniki wpływające na koszt budowy to:

  • Rodzaj gleby.
  • Poziom lokalizacji wód gruntowych.
  • Stan terenu.
  • Możliwość korzystania ze specjalnego sprzętu.
  • Sezon budowlany.
  • Projekt i złożoność domu.
  • Ilość metrów kwadratowych domu i łączna ilość pracy.
  • Sposób montażu fundamentów.
  • Zastosowana technologia i materiały do hydroizolacji.
  • Liczba kondygnacji domu.
  • Rodzaj i złożoność dachu.
  • Wybrana technologia budowy.
  • Wysokość lokalu.

Budowa domu

Co wpływa na koszt, jeśli chodzi o dom do remontu?

Cena remontu domu zależy od kilku czynników. Na koszt prac ma wpływ stan lokalu oraz rodzaj wykończenia. Jeśli dom do remontu jest bardzo zaniedbany, będziesz musiał zapłacić za gruntowny remont z poziomowaniem powierzchni, wymianę elektryki, rur i hydrauliki. Wykończenie od podstaw w nowym budynku jest w cenie porównywalne z kapitalnym remontem drugiego mieszkania. A jeśli wystarczy ponownie wkleić tapetę i wymienić laminat, koszt spadnie 2-3 razy.

Na cenę pracy wpływa powierzchnia, jaką ma dom do remontu: im większa, tym wyższe koszty. Chociaż cena za metr kwadratowy dużego pokoju może być niższa ze względu na rabaty na zakup materiałów i pracę.

Sufity na 2-3 poziomach, wnęki, regały z płyt gipsowo-kartonowych, sztukaterie i kompleksowe oświetlenie podnoszą kosztorys. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, będziesz musiał z nich zrezygnować i uprościć projekt przyszłego wnętrza. Na remont domu potrzeba od 2 do 6 miesięcy. Na termin ma wpływ czas schnięcia mieszanek oraz tempo pracy. Będzie szybciej, jeśli właściciel zatrudni więcej pracowników i poprosi ich o pracę na dwie zmiany. Będzie to kosztować więcej niż mierzona praca jednego zespołu.

Materiały poważnie wpływają na koszty napraw. Szczególnie: tapeta, farba, dachówka, laminat. Jeśli mieszanki różnią się nieznacznie ceną, rolka tapety może kosztować zarówno kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

Remont starego domu czy budowa?

Co zrobić ze starym domem - naprawić czy wyburzyć? Wszystko tutaj zależeć będzie od różnych czynników, w tym od aktualnego stanu budynku, użytych materiałów oraz możliwości modernizacji. Wśród zalet, jakie ma remontu starego domu, warto zwrócić uwagę na niewielki nakład finansowy. Jeżeli stan budynku jest zadowalający, to najczęściej wystarczy wymienić okna, drzwi, wykonać izolację oraz dokonać kosmetycznych napraw wewnątrz. Wiele prac można wykonać własnymi rękami, co znacznie zaoszczędzi na usługach ekip budowlanych. Warto również zauważyć, że stary budynek wraz z działką jest oficjalnie zarejestrowany we właściwych organach państwowych, więc pozostaje tylko zmienić właściciela. Remont starego domu ma też wady

  • Brak możliwości radykalnej zmiany układu.
  • Nie możesz powiększać obszaru ani zwiększać liczby pomieszczeń.
  • Możliwe trudności z modernizacją instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz