Jak wychowywać dwujęzyczne dziecko? Jak nauczyć dziecko dwóch języków?

Dzieci dwujęzyczne, które uczą się poprzez ciągłe przełączanie się między dwoma językami, mają lepszą koncentrację uwagi, a także większe umiejętności planowania, koncentracji i rozwiązywania problemów.

Dziecko dwujęzyczne – jak zacząć?

Wychowanie dziecka do dwujęzyczności wymaga właściwych metod, we właściwym czasie i miejscu. Najczęściej eksperci definiują dziecko dwujęzyczne jako umiejętność wypowiadania się w dwóch językach (np. francuskim i angielskim), ustnie i pisemnie, z naturalną łatwością i skutecznością. Bycie dwujęzycznym pozwala mieszkać, studiować, pracować i rozwijać się w dowolnym miejscu na świecie.

Twoje dziecko powinno jak najwcześniej rozpocząć naukę nowego języka. Zaczyna się to w domu, niezależnie od tego, czy twoja rodzina jest już dwujęzyczna, czy jednojęzyczna. W przypadku rodzin dwujęzycznych ważną zasadą jest to, że każdy rodzic powinien rozmawiać z dzieckiem w swoim ojczystym języku i unikać używania jakiegokolwiek innego języka. Czytanie z dzieckiem w języku ojczystym również stanowi dla niego podstawę do dalszego czytania w tym języku później, chociaż zalecamy, aby dzieci nie uczyły się czytać jednocześnie w dwóch językach.

Dziecko dwujęzyczne powinno uczęszczać do placówki, w której personel uczy w ich ojczystym języku lub gdzie wiele dzieci mówi różnymi językami, w tym językiem, którego chciałbyś, aby nauczyło się twoje dziecko. To ma na celu uczynienie procesu uczenia się języka jak najbardziej naturalnym; treść zajęć ewoluuje wraz z ogólnymi postępami uczniów w innych przedmiotach, zwłaszcza w pisaniu.

Dwujęzyczne wychowanie dzieci – trochę teorii

Dwujęzyczność może być naturalna lub sztuczna. Jeśli dziecko uczy się drugiego języka od urodzenia i dorasta w środowisku dwujęzycznym, mówimy o dwujęzyczności naturalnej. Tak więc warunki naturalne to sytuacja, w której rodzice mówią różnymi językami w rodzinie (np. rodziny mieszane) lub gdy rodzina imigrancka nadal porozumiewa się w domu w swoim ojczystym języku. Jeśli nauka drugiego języka obcego rozpoczyna się po opanowaniu przez dziecko pierwszego, mówimy o sztucznej dwujęzyczności.

Dwujęzyczne wychowanie dzieci jest skuteczniejsze w sytuacji, gdzie dzieci w naturalny sposób uczą się obu języków. Nie oznacza to jednak, że warunków naturalnych nie da się odtworzyć w sztucznym środowisku. Wymaga to wiedzy o procesach przyswajania języka podczas jednoczesnej nauki, jasnego zrozumienia, dlaczego jest to konieczne dla rodziców i dziecka oraz że dziecko różni się od dorosłych swoją strukturą psychologiczną.

Decydując się na dwujęzyczne wychowanie dzieci, trzeba zawczasu przemyśleć, jak będzie przebiegać komunikacja w każdym języku. Najpopularniejszą zasadą jest „jeden rodzic, jeden język”. Faktem jest, że dzieci poniżej trzeciego roku życia w zasadzie nie rozróżniają języków. U dzieci język kojarzy się z konkretną osobą.

Optymalny okres dla dwujęzyczności to pierwsze miesiące życia dziecka, czyli okres, w którym dziecko zaczyna komunikować się z rodzicami na swój własny sposób.

Gdyby percepcja drugiego języka zaczęła się po tym, jak dziecko zaczęło mówić, byłoby lepiej, gdyby drugiego języka dziecka nie uczyła znajoma osoba (na przykład matka lub babcia), ale, powiedzmy, niania. Jednocześnie niania ZAWSZE posługuje się językiem obcym, nawet gdy komunikuje się z dorosłymi.

Dwujęzyczne Dzieco

Dwujęzyczne Dzieci w praktyce

Każdego dnia dziecko powinno słyszeć zarówno jeden, jak i drugi język. Przy odpowiednim podejściu rodzice powinni analizować stosunek wyświetleń i informacji otrzymanych w obu językach. Często zdarza się, że rodzice, widząc, że dziecko częściej przebywa w atmosferze jednego języka, sztucznie zwiększają liczbę informacji w języku drugim. Pamiętaj też, że dwujęzyczne dzieci muszą komunikować się w języku, a nie tylko go słyszeć.

Bardzo ważne jest chwalenie dziecka za jego wysiłki. Jeśli dziecko popełnia błędy, nie skupiaj na tym jego uwagi. Oczywiście konieczne jest poprawianie błędów, ale musi to być zrobione w dyskretnej formie.

Są to ważne zasady, o których należy pamiętać, jeśli jesteś zdecydowany, aby dziecko od urodzenia mówiło w obcym języku, ale oczywiście nie wszystkie. Co więcej, jak mówią, teoria i praktyka to dwie różne rzeczy, dlatego wychowując dwujęzyczne dzieci, nie wahaj się korzystać z pomocy specjalistów i ekspertów. Niech nie zniechęca cię też to, że dziecko może od czasu do czasu mieszać języki. Jest to całkowicie normalne i nie oznacza, że twojemu dziecku trudniej będzie się posługiwać jakimkolwiek językiem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz